sâmbătă, 14 decembrie, 2019
Acasă Sport Tenis Tecău şi Rojer, debut cu stângul la Turneul Campionilor

Tecău şi Rojer, debut cu stângul la Turneul Campionilor

-

Perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer a pierdut partida de debut la Turneul Campionilor. Aceştia au fost învinşi luni, de cuplul Kevin Krawietz/Andreas Mies, cu scorul de 7-6(3), 4-6, 10-6, în primul meci al grupei Max Mirnyi.

Primul set a fost şi cel mai echilibrat al meciului. Atât cuplul german, cât şi cel româno-olandez şi-au făcut serviciul şi au intrat în tibreak. Acolo, jucătorii germani au fost mai inspiraţi şi s-au impus cu 7-3.

Setul al doilea a debutat cu un break reuşit de Rojer şi Tecău. Aceştia au profitat de o oarecare relaxare a germanilor şi au dus meciul în decisiv. A fost 6-4 pentru favoriţii cu numărul 6.

În decisiv, perechea româno-olandeză a fost de nerecunoscut. La scorul de 3-1 în favoarea lor, a intervenit un blocaj, iar germanii au recuperat din deficit. Mai mult de atât, aceştia s-au şi distanţat şi nu au mai cedat până la final. A fost 10-6 în supertibreak pentru Krawietz/Mies, care au debutat cu dreptul la Turneul Campionilor.

Următorul meci pentru Rojer şi Tecău va fi împotriva francezilor Herbert şi Mahut.