7.8 C
Craiova
marți, 31 ianuarie, 2023
Știri de ultima orăSportFotbalCM 2022 Qatar | Coreea de Sud - Ghana 2-3. Meci nebun pe „Education City“

CM 2022 Qatar | Coreea de Sud – Ghana 2-3. Meci nebun pe „Education City“

Reprezentativa Ghanei s-a impus cu mari emoţii, scor 3-2, în partida susţinută luni, pe „Education City Stadium“ din Al Rayyan, în faţa Coreei de Sud, contând pentru etapa 2 a Grupei H de la Cupa Mondială 2022 din Qatar. Golurile învingătorilor au fost marcate de Salisu (’24) şi Kudus (’34, ’68). Învinşii au replicat prin Cho Ghue-Sung (’58, ’61).

Coreea de Sud: S.G. Kim – M.H. Kim, M.J. Kim, Z.G. Kim, J.S. Kim – Hwang, Jung (’78, U.J. Hwang) – Kwon (’57, Lee), Jeong (’46, Na), Son – Cho.

Ghana: Ati-Zigi – Lamptey (’78, Odoi), Amartey, Salisu, Mensah – Partey, Abdul Samed – Kudus (’83, Djiku), A. Ayew (’78, Kyereh), J. Ayew (’78, Sulemana) – Williams.

Vezi mai jos cum se prezintă situaţia în fiecare grupă!

Cupa Mondială 2022 Qatar

Grupa A:

Etapa 1 (20 noiembrie): Qatar – Ecuador 0-2, Senegal – Olanda 0-2.
Etapa 2 (25 noiembrie): Qatar – Senegal 1-3, Olanda – Ecuador 1-1.
Etapa 3 (29 noiembrie): Olanda – Qatar, Ecuador – Senegal (ora 17.00).
Clasament: 1. Olanda 4 puncte (golaveraj 3-1), 2. Ecuador 4 (3-1), 3. Senegal 3 (3-3). 4. Qatar 0 (1-5).

Grupa B:

Etapa 1 (21 noiembrie): Anglia – Iran 6-2, SUA – Țara Galilor 1-1.
Etapa 2 (25 noiembrie): Țara Galilor – Iran 0-2, Anglia – SUA 0-0
Etapa 3 (29 noiembrie): Țara Galilor – Anglia, Iran – SUA (ora 21.00).
Clasament: 1. Anglia 4 (6-2), 2. Iran 3 (4-6), 3. SUA 2 (1-1), 4. Ţara Galilor 1 (1-3).

Grupa C:

Etapa 1 (22 noiembrie): Argentina – Arabia Saudită 1-2, Mexic – Polonia 0-0.
Etapa 2 (26 noiembrie): Polonia – Arabia Saudită 2-0, Argentina – Mexic 2-0.
Etapa 3 (30 noiembrie): Polonia – Argentina, Arabia Saudită – Mexic (ora 21.00).
Clasament: 1. Polonia 4 (2-0), 2. Argentina 3 (3-2), 3. Arabia Saudită 3 (2-3), 4. Mexic 1 (0-2).

Grupa D:

Etapa 1 (22 noiembrie): Danemarca – Tunisia 0-0, Franța – Australia 4-1.
Etapa 2 (26 noiembrie): Tunisia – Australia 0-1, Franța – Danemarca 2-1.
Etapa 3 (30 noiembrie): Tunisia – Franța, Australia – Danemarca (ora 17.00).
Clasament: 1. Franța 6 (6-2), 2. Australia 3 (2-4), 3. Danemarca 1 (1-2), 4. Tunisia 1 (0-1).

Grupa E:

Etapa 1 (23 noiembrie): Germania – Japonia 1-2, Spania – Costa Rica 7-0.
Etapa 2 (27 noiembrie): Japonia – Costa Rica 0-1, Spania – Germania 1-1.
Etapa 3 (1 decembrie): Japonia – Spania, Costa Rica – Germania (ora 21.00)
Clasament: 1. Spania 4 (8-2), 2. Japonia 3 (2-2), 3. Costa Rica 3 (1-7), 4. Germania 1 (2-3).

Grupa F:

Etapa 1 (23 noiembrie): Maroc – Croația 0-0, Belgia – Canada 1-0.
Etapa 2 (27 noiembrie): Belgia – Maroc 0-2, Croația – Canada 4-1.
Etapa 3 (1 decembrie): Croația – Belgia, Canada – Maroc (ora 17.00).
Clasament: 1. Croaţia 4 (4-1), 2. Maroc 4 (2-0), 3. Belgia 3 (1-2), 4. Canada 0 (1-5).

Grupa G:

Etapa 1 (24 noiembrie): Elveția – Camerun 1-0, Brazilia – Serbia 2-0.
Etapa 2 (28 noiembrie): Camerun – Serbia 3-3, Brazilia – Elveția (ora 18.00).
Etapa 3 (2 decembrie): Camerun – Brazilia, Serbia – Elveția (ora 21.00).
Clasament: 1. Brazilia 3 (2-0), 2. Elveția 3 (1-0), 3. Camerun 1 (3-4), 4. Serbia 1 (3-5).

Grupa H:

Etapa 1 (24 noiembrie): Uruguay – Coreea de Sud 0-0, Portugalia – Ghana 3-2.
Etapa 2 (28 noiembrie): Coreea de Sud – Ghana 2-3, Portugalia – Uruguay (ora 21.00).
Etapa 3 (2 decembrie): Coreea de Sud – Portugalia, Ghana – Uruguay (ora 17.00).
Clasament: 1. Portugalia 3 (3-2), 2. Ghana 3 (5-5), 3. Uruguay 1 (0-0), 4. Coreea de Sud 1 (2-3).

Citeşte şi: Chindia – „U“ Craiova | Mirel Rădoi: „Am avut timp să lucrăm în această pauză“

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS