21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalMaxim este liniştit, Şumudică a încheiat anul pe ultimul loc în Turcia

Maxim este liniştit, Şumudică a încheiat anul pe ultimul loc în Turcia

Runda a 19-a, ultima din 2021, a campionatului din Turcia a fost benefică pentru Alexandru Maxim. Internaţionalul român de 31 de ani a marcat golul prin care echipa sa, Gaziantep FK, s-a impus duminică la limită, scor 1-0, în deplasare, în faţa formaţiei Rizespor.

Maxim a marcat în urma unei lovituri de la 11 metri, pe care a transformat-o în minutul 44. Nemţeanul a ajuns astfel la cea de-a patra sa reuşită în actuala ediţie din Super Lig. Alexandru Maxim, jucător evaluat de Transfermarkt la 3.300.000 de euro, a fost înlocuit în minutul 89 cu Ceylan.

Fundaşul Alin Toşca a fost la rândul său titular la Gaziantep şi a rămas pe teren până la finalul jocului.

În urma acestui succes, Gaziantep a urcat pe locul 9 în clasament, la egalitate de puncte (28) cu ocupanta poziţiei a opta, Alanyaspor.

Marius Şumudică a pierdut la Fener

Dacă pentru Maxim a fost o rundă bună, pentru antrenorul Marius Şumudică, etapa a 19-a din Super Lig i-a adus încă o coborâre în clasament. Yeni Malatyaspor a fost învinsă în deplasare, cu 2-0, de Fenerbahce Istanbul. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin cehul Filip Novak (’10). Fener şi-a majorat avantajul în partea a doua a jocului, prin grecul Dimitrios Pelkas (’74).

În urma acestui nou eşec, Yeni Malatyaspor a coborât pe ultimul loc în clasament (20), la egalitate de puncte cu Kasimpaşa şi Goztepe, care au însă un golaveraj mai bun.

Fenerbahce, care a renunţat recent la serviciile antrenorului portughez Vitor Pereira, ocupă poziţia a patra, la 14 puncte distanţă de liderul Trabzonspor.