12 C
Știri de ultima orăSportFotbalCopa America / Messi a marcat, dar Argentina nu a confirmat (VIDEO)

Copa America / Messi a marcat, dar Argentina nu a confirmat (VIDEO)

-

Lionel Messi a marcat al 73-lea său gol în tricoul selecţionatei Argentinei. Reuşita nu le-a ajutat însă pe „pume“ să câştige disputa cu Chile, din etapa 1 a Grupei A de la Copa America. A fost remiză, scor 1-1, luni noapte, pe stadionul „Nilton Santos“ din Rio de Janeiro.

Starul Barcelonei a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri (’33).
Chilienii au replicat după pauză. Au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, după un fault în careu asupra căpitanului Arturo Vidal. Portarul argentinian Emiliano Martinez a reuşit să apere şutul lui Vidal de la punctul cu var, dar mingea respinsă a lovit apoi bara transversală şi i-a revenit lui Eduardo Vargas, care a rezolvat faza cu o lovitură de cap (’57).

De menţionat faptul că înaintea startului partidei, Confederaţia sud-americană de fotbal (CONMEBOL) a realizat un spectacol audiovizual în memoria lui Diego Maradona. Starului fotbalului argentinian a decedat pe 25 noiembrie 2020.

Argentina: Emiliano Martínez – Gonzalo Montiel (’85, Nahuel Molina), Lucas Martínez Quarta, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico – Rodrigo De Paul, Leandro Paredes (’67, Exequiel Palacios), Giovani Lo Celso (’67, Angel Di Maria) – Lionel Messi, Nicolas Domínguez (’80, Joaquin Correa), Lautaro Martínez (’80, Sergio Aguero).
Selecţioner: Lionel Scaloni.

Chile: Claudio Bravo – Mauricio Isla, Gary Medel (’83, Enzo Roco), Guillermo Maripan, Eugenio Mena – Arturo Vidal (’83, Tomas Alarcon), Erick Pulgar, Charles Aranguiz – Jean Meneses (’90+2, Pablo Galdames) – Eduardo Vargas (’76, Ben Brereton), Carlos Palacios (’76, Cesar Pinares).
Selecţioner: Martín Lasarte.

Paraguay şi-a făcut jocul cu Bolivia

În celălalt meci din Grupa A a turneului final din Amerca de Sud, disputat pe „Estádio Olímpico Pedro Ludovico“ (Goiania), selecţionata Paraguayului a dispus cu 3-1 de reprezentativa Boliviei.

Toate golurile învingătorilor au fost marcate în repriza secundă, prin Alejandro Romero Gamarra (’62) şi Angel Romero (’65, ’80).
Bolivienii, care nu au putut conta în acest joc pe cinci jucători, testaţi pozitiv la Covid-19, au condus cu 1-0 la pauză. Asta în urma unui penalti transformat de Erwin Saavedra (’10).

De menţionat faptul că Bolivia a evoluat în inferioritate numerică toată repriza a doua. Asta după ce Jaume Cuellar a primit al doilea cartonaş galben în minutul 45+9.

Paraguay: Antony Silva – Alberto Espínola, Gustavo Gomez, Junior Alonso, Santiago Arzamendia – Mathias Villasanti (’85, Richard Sanchez), Robert Piris (’56, Carlos Gonzalez), Alejandro Romero Gamarra (’86, Andres Cubas) – Gabriel Avalos (’86, Julio Enciso), Angel Romero, Miguel Almiron.
Selecţioner: Eduardo Berizzo.

Bolivia: Ruben Cordano – Jairo Quinteros, Jose Segredo, Adrian Jusino, Diego Bejarano – Leonel Justiniano (’74, Erwin Sanchez), Boris Cespedes (’45, Danny Bejarano), Erwin Saavedra (’65, Diego Wallar), Jaume Cuellar, Enrique Flores (’45, Roberto Fernandez) – Gilbert Alvarez (’70, Rodrigo Ramallo).
Selecţioner: Cesar Farias.

În urma acestui succes, Paraguayul a preluat conducerea în Grupa A a turneului continental sud-american. Clasamentul arată astfel: 1. Paraguay 3 puncte (golaveraj 3-1), 2. Argentina 1 (1-1), 3. Chile 1 (1-1), 4. Uruguay 0 (a stat), 5. Bolivia 0 (1-3).
În runda a 2-a, programată marţi, 22 iunie, programul este următorul: ora 00.00: Uruguay – Chile, ora 03.00: Argentina – Paraguay. Bolivia stă.

Copa America ia pauză până vineri, 18 iunie, când este programată etapa 2 din Grupa B. Atunci se vor juca meciurile: Columbia – Venezuela (ora 00.00), Brazilia – Peru (ora 03.00). Ecuador va sta.

Citeşte şi: Euro 2020 / Suedia a rezistat eroic la Sevilla în fața Spaniei