10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLewandowski, „zeul” Ligii! Polonezul a marcat de patru ori în 15 minute

Lewandowski, „zeul” Ligii! Polonezul a marcat de patru ori în 15 minute

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reuşit cele mai rapide patru goluri din istoria Ligii Campionilor. Vârful lui Bayern Munchen a fost decisiv în partida pe care echipa sa a câştigat-o marţi seara în deplasare, cu scorul de 6-0, în faţa formaţiei sârbe Steaua Roşie Belgrad.

Lewandowski a marcat toate cele patru goluri într-un interval de doar 15 minute (între min. 53 şi 67). Niciun alt jucător nu a mai realizat această performanţă până în prezent în Liga Campionilor.

Internaţionalul polonez a ajuns, astfel, la 10 goluri marcate de la debutul actualei ediţii din Champions League şi poate spera acum să depăşească recordul stabilit de portughezul Cristiano Ronaldo, care a înscris 17 goluri în sezonul 2013/2014, în tricoul lui Real Madrid.

Clasamentul golgheterilor actualei ediţii a Ligii Campionilor:
10 goluri: Lewandowski (Bayern Munchen)
7 goluri: Haland (RB Salzburg)
6 goluri: Kane (Tottenham)
5 goluri: Son Heung-min (Tottenham), Sterling (Manchester City)
4 goluri: Benzema (Real Madrid), Depay (Lyon), Gnabry (Bayern Munchen), Hakimi (Dortmund), Icardi (PSG), Kylian Mbappe (PSG), Orsic (Dinamo Zagreb)

Poate te interesează: „Leii“ şi-au făcut loc în echipa etapei a 17-a. Vezi cum arată 11-le LPF!