14.5 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFormula 1 | Max Verstappen a câştigat MP de la Las Vegas

Formula 1 | Max Verstappen a câştigat MP de la Las Vegas

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), care avea asigurat un al treilea titlu de campion mondial, a câştigat, sâmbătă seară, Marele Premiu de Formula 1 de la Las Vegas. El a obţinut a 18-a victorie în 21 de curse în acest sezon, informează AFP, citată de Agerpres.

La marea revenire a Formulei 1 în oraşul cazinourilor, la 41 de ani după Grand Prix-urile de la Caesars Palace, Verstappen a fost cronometrat pe circuitul Motor Speedway, după 309,930 km, cu timpul de 1h 29 min. 08 sec. 289/1000 (medie orară: 208,7 km). I-a devansat pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 2 sec. 070/100, şi pe coechipierul său, mexicanul Sergio Perez, care va fi vicecampion mondial la finalul sezonului, cu 2 sec. 241/1000.

Francezul Esteban Ocon (Alpine) a terminat pe locul 4, la 18 sec. 665/1000 de învingător.

Plecat din pole position, Leclerc a fost dublat din primul viraj de Verstappen graţie unei manevre considerată periculoasă. A fost sancţionat cu 5 secunde de comisarii cursei. Revenit în fruntea cursei în turul 16 (din 50), Leclerc a cedat definitiv conducerea olandezului în turul 37.

„Viva Las Vegas“ a cântat Verstappen în casca sa radio după ce a trecut linia de sosire sub drapelul în carouri fluturat de cântăreţul Justin Bieber.

19. Nico Hulkenberg (Germania/Haas-Ferrari) 5 tururi

Cel ma bun tur: Oscar Piastri (Australia/McLaren-Mercedes) 1:35.490 în turul 47 (medie orară: 230,726 km)

Abandonuri:

Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes): accident turul 3
Nico Hulkenberg (Germania/Haas-Ferrari): problemă mecanică turul 46 (clasat)
Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Red Bull): cutie de viteze turul 47 (clasat)

În clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor, lider este Verstappen cu 549 pct, urmat de Perez 273 pct, britanicul Lewis Hamilton 232 pct, spaniolul Carlos Sainz Jr 200 pct etc.

În clasamentul constructorilor, lider este Red Bull cu 822 pct, urmată de Mercedes 392 pct, Ferrari 388 pct etc.