19.8 C
Știri de ultima orăSportBox / Aur pentru România! Loredana Marin a triumfat la CE de juniori

Box / Aur pentru România! Loredana Marin a triumfat la CE de juniori

Pugilista română Loredana Marin a cucerit, duminică, medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Budva (Muntenegru). Aceasta a învins-o în finală la cat. 60 kg pe rusoaica Vladlena Bezlapova.

Marin a învins-o în sferturi pe bulgăroaica Ana-Maria Dialova, iar în semifinale a câştigat în faţa Cristinei Chiper (Rep. Moldova).

România a încheiat competiţia cu două medalii, Adrian Preda obţinând bronzul la cat. 56 kg.

România a aliniat 13 sportivi la Europenele de juniori de la Budva, opt la masculin şi cinci la feminin.