10.1 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVolei (m): Craiova a debutat cu victorie în Liga Campionilor

Volei (m): Craiova a debutat cu victorie în Liga Campionilor

Craiovenii (în tricou alb) au avut un debut de vis în Liga Campionilor (foto: Lucian Anghel)

Echipa masculină de volei SCM-U Craiova a câștigat aseară primul său meci în Liga Campionilor. Oltenii s-au impus cu scorul de 3-1 (30-28, 25-23, 19-25, 25-22) în disputa de pe teren propriu cu polonezii de la Belchatow, în primul meci din grupa D.

”A fost un meci de mare valoare, de calitate, care a bucurat publicul. A fost un public fenomenal, care ne-a dus spre victorie în setul patru când am avut momente de relaxare. Adversara noastră este una titrată, în top în Europa. Apreciez mult seriozitatea jucătorilor mei. Pentru multă lume este o surpriză acest rezultat. Eu am abordat acest meci să jucăm cât mai bine, să luăm un set, două, dar faptul că am câștigat este o treabă extraordinară pentru noi și voleiul românesc”, a spus antrenorul craiovenilor, Dan Pascu.

Tot aseară, Modena a învins cu scorul de 3-2 (25-22, 21-25, 25-19, 23-25, 15-11) formația slovenă Ljubljana, iar în urma acestor rezultate SCM-U Craiova este pe primul loc în grupă.

Următorul meci pentru elevii lui Dan Pascu în Liga Campionilor este programat pe 20 decembrie, în deplasare, cu Volley Ljubljana.