12.6 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportRomânia a învins Ungaria, atât în teren, cât şi în tribune

România a învins Ungaria, atât în teren, cât şi în tribune

Naţionala feminină de handbal a României s-a impus, joi, cu scorul de 21-17 în faţa reprezentativei similare a Ungariei, într-un meci contând pentru Grupa D a Campionatului Mondial desfăşurat la Novi Sad. Calificată deja în optimile de finală, România a disputat, vineri, după închiderea ediţiei, ultimul meci din grupă, cu Cehia.
Revenind la partida cu Ungaria, fanii maghiari aflaţi în număr mare, aproximativ 2.000, au fluierat imnul României şi au strigat „Ţiganii, ţiganii“. Suporterii români au fost aproape 500 şi au dat dovadă de fair-play, respectându-şi rivalii. În teren, cele două reprize au fost diametral opuse. În prima, Ungaria a evoluat mai bine şi a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri: 10-8. În repriza secundă, fetele pregătite de Gheorghe Tadici au evoluat foarte bine şi au primit doar şapte goluri. Cea mai bună marcatoare a României a fost Cristina Neagu, cu patru goluri, iar portarul Paula Ungureanu a avut 11 intervenţii din cele 27 de şuturi pe care le-au trimis unguroaicele. „Etalonul acestui joc este modul exemplar în care s-a apărat echipa la Tomori. Fetele au muncit extraordinar de mult, şi-au respectat sarcinile vizavi de principalele jucătoare ale Ungariei. Până acum, Gorbicz şi Tomori ne-au creat mari probleme“, a afirmat selecţionerul României, Gheorghe Tadici, conform prosport.ro.