14 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – FC Universitatea Craiova – CSM Vâlcea, scor 1-0, în Liga a II-a, seria 2

FC Universitatea Craiova s-a impus, scor 1-0, în partida disputată astăzi, la Roşiorii de Vede, în faţa formaţiei CSM Vâlcea, contând pentru etapa 6-a din Liga a II-a, seria 2. Unicul gol al meciului a fost marcat de Vasile Gheorghe, în minutul 85, acesta şutând din voleu, de la 12 metri, în dreapta portarului Matache.

Partida a fost extrem de tensionată, consumându-se două „episoade” neplăcute. Primul a avut loc în minutul 40, când, sătui de apostrofările galeriei craiovene, Claudiu Niculescu şi câţiva spectatori localnici le-au cerut suporterilor să se liniştească şi să înceteze cu înjurăturile. Ultraşii craioveni au reacţionat exact invers, au sărit la bătaie şi totul a degenerat, jandarmii reuşind în cele din urmă să restabilească ordinea. Al doilea moment tensionat s-a petrecut în minutul 88, când s-a creat un meleu la poarta oaspeţilor, soldat cu trei cartonaşe roşii. De la vâlceni au fost eliminaţi portarul Matache şi fundaşul Samson, iar de la craioveni a părăsit terenul Stoianof. Cum Claudiu Niculescu efectuase toate schimbările, în ultimele minute de joc poarta a fost apărată de Bărbulescu.

FC Universitatea: Hotoboc – Mitic, Acka, Ciucă, Buşu – Săceanu, V. Gheorghe (’90), Mârzeanu – Goge, Baird (’71, Stoianof), Ripoli (‘6, Cl. Bălan). Antrenor: Nicolo Napoli.

CSM Vâlcea: Matache – Samson, I. Stoica (’37, Tătaru), Deaconescu, Ed. Stoica – Bărbulescu, Cârstoiu (’52, Lircă), Ad. Popa, Negruţ – Briceag, B. Geantă. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Cartonaşe galbene: Samson, Cârstoiu.

Cartonaşe roşii: Stoianof ’88 / Matache ’88, Samson ’88.

Au arbitrat: Adrian Illyeş – Vasile Marinescu, Ionuţ Marius Bobe.