12.3 C
miercuri, 1 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal – CS Universitatea Craiova – UTA Arad, scor 2-0, în Liga a II-a, seria a 2-a

CS Universitatea Craiova s-a impus sâmbătă seară, pe stadionul „Ion Oblemenco”, scor 2-0, în faţa formaţiei UTA Arad, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a din Liga a II-a, seria 2. Alb-albaştrii au deschis scorul prin Viorel Ferfelea, în minutul 6, atacantul craiovenilor marcând dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. CSU a majorat diferenţa pe tabela de marcaj prin Adrian Ionescu, în minutul 35, când portarul oaspeţilor, Oberhauser, a respins în faţă o centrare venită de pe partea stângă de la Ferfelea, iar mijlocaşul Craiovei a şutat imparabil de la aproximativ 10 metri.

În minutul 57, Ferfelea a driblat fundaşii centrali ai grupării arădene, portarul Oberhauser a ieşit în întâminare şi l-a agăţat pe mijlocaşul craiovenilor, „centralul” indicând punctul cu var, dar Costin Curelea a şutat „telefonat”, ratând penaltiul.

CS Universitatea Craiova a fost aproape de un nou gol în minutul 72, Dragu a reluat cu capul o centrare, dar mingea a nimerit bara, Oberhauser fiind bătut.

CS Universitatea: Brac – Cârjă, Fl. Pătraşcu, Scarlat (’80, Precup), I. Stancu – Sin, Ad. Ionescu, Cr. Ganea – Cl. Dragu (’83, Voinea), Ferfelea, Curelea (’70, Dragu). Antrenor: Ovidiu Stângă.

UTA: Oberhauser – Zanardini (’59, Monac), Faye, Ţabără, G. Neagu – Medina jr., N. Oltean, Santa Moreno (’53, Firţulescu), Ov. Popescu – Sălăjan, Apostu (’68, Tecsi). Antrenor: Eugen Trică.

Cartonaşe galbene: Ganea / Oltean, Firţulescu, Oberhauser.

Au arbitrat: Dragoş Istrate – Petruţa Iugulescu, Gabriel Ion Catană.