6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCampioana Mondială Rusia, eliminată în sferturile de finală

Campioana Mondială Rusia, eliminată în sferturile de finală

Rusia, cvadrupla campioană mondială la handbal feminin şi deţinătoare a trofeului, a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, de Franţa, scor 25-23 (13-12), partidă ce poate fi considerată şi o reeditare a finalei competiţiei din 2009. Franţa şi-a dominat permanent adversara, până aproape de final. Cotată cu prima şansă la titlul mondial, după cele cucerite în 2001, 2005, 2007 şi 2009, Rusia a condus doar în primele minute, ulterior reuşind să mai egaleze o singură dată (12-12, min. 30). Rusoaicele au revenit pe final, apropiindu-se la un gol, 23-24 (min. 57). Însă, Franţa a mai marcat încă o dată, stabilind scorul final, 25-23, după un meci spectaculos, în care echipa lui Olivier Krumbholz a răsturnat toate pronosticurile. Spania a stopat ţara-gazdă, Brazilia, din drumul euforic spre titlul suprem la Campionatul Mondial, ibericele impunându-se cu scorul de 27-26 (19-17) după un meci senzaţional. În altă partidă, Norvegia, multipla campioană europeană, a dispus de Croaţia (formaţie care a eliminat România în optimi), scor 30-25 (16-12). În cel de-al patrulea sfert de finală, Danemarca a învins la cinci goluri diferenţă surpriza Angola, scor 28-23 (15-11).
În urma rezultatelor înregistrate în sferturi, în semifinalele turneului sudamerican, programate astăzi, vor avea loc meciurile Franţa – Danemarca (ora 21.15) şi Norvegia – Spania (24.00), în timp ce întâlnirile Rusia – Angola (15.45) şi Croaţia – Brazilia (18.30) se vor disputa pentru clasarea pe locurile 5-8.
Campioana mondială se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Londra, competiţie la care au obţinut deja „biletele“ Marea Britanie, Norvegia (din Europa), Coreea de Sud (Asia) şi Brazilia (Pan-America).