Știri de ultima orăActualitateAutorităţile turce au estimat un prejudiciu de aproape 40 milioane de dolari în urma protestelor

Autorităţile turce au estimat un prejudiciu de aproape 40 milioane de dolari în urma protestelor

Prejudiciul cauzat de protestele antiguvernamentale, care au cuprins întreaga Turcie, a fost estimat de autorităţile de la Ankara la circa 70 milioane de lire turceşti (aproximativ 40 milioane de dolari), după cum a declarat marţi, într-o reuniune a parlamentului, ministrul turc de interne Muammer Guler, relatează agenţia rusă de ştiri RIA Novosti, citatată de Agerpres.

De la începutul protestelor, în Turcia s-au desfăşurat 603 de demonstraţii în 77 din cele 81 de provincii turceşti, a precizat ministrul de interne, adăugând că, în perioada revoltelor, au fost avariate, într-o măsură mai mare sau mai mică, 280 birouri şi magazine, şase agenţii guvernamentale, 106 secţii de poliţie şi 207 de vehicule private, precum şi 11 clădiri aparţinând Partidului Justiţiei şi Dezvoltarii (AKP, de guvernământ).

De aproape o săptămână, în Turcia au loc proteste antiguvernamentale, care au început la Istanbul cu o acţiune în apărarea parcului Gezi din centrul oraşului, pe care autorităţile intenţionau să-l distrugă pentru a ridica un centru comercial. Protestatarii din Istanbul au fost susţinuţi de majoritatea provinciilor din Turcia, precum şi de către turcii din diasporă.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS