21.7 C
Știri de ultima orăActualitateFotbal - Rapid este învinsă de PSV Eindhoven, scor 2-1, şi încheie pe ultimul loc în grupa C

Fotbal – Rapid este învinsă de PSV Eindhoven, scor 2-1, şi încheie pe ultimul loc în grupa C

Formaţia Rapid a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), de echipa olandeză PSV Eindhoven, într-un meci din ultima etapă a grupelor Ligii Europa, încheind această fază a competiţiei pe ultimul loc în grupa C, cu trei puncte.

Golurile învingătorilor au fost înscrise de Manolev '75 şi Matavz '79. Pentru Rapid a marcat Pancu, în minutul 90+2.

Manolev a deschis scorul, în minutul 75, la doar patru minute după ce a intrat pe teren, cu un şut din afara careului.

Matavz a majorat diferenţa de pe tabela de marcaj, în minutul 79, cu un şut din faţa porţii, după o pasă de la Manolev.

Pancu a stabilit scorul final, în minutul 90+2, trimiţând mingea în poartă după un şut al lui Deac în bară.

PSV Eindhoven: Tyton – Marzo (Manolev '71), Marcelo, Derijk, Willems – Engelaar (Toivonen '46), Ritzmaier – Labyad, Wijnaldum, Lens – Matavz. Antrenor: Fred Rutten.

Rapid Bucureşti: Coman (Straton '34) – Rui Duarte, Marcos Antonio, Oros, Bozovici – Grigorie, Alexa, Grigore – Surdu (Teixeira '36), Cassio (Pancu '72), Deac. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Marzo '64, Manolev '90+3 / Rui Duarte '32, Alexa '86, Teixeira '87

Meciul a fost arbitrat de o brigadă galeză condusă de Simon Lee Evans, ajutat la cele două linii de Edward King şi Philip Thomas. Asistenţi adiţionali au fost Dean John şi Kevin Morgan, iar arbitru de rezervă Mark Steven Whitby.

Rapid a încheiat faza grupelor pe locul patru în grupa C, cu trei puncte, înregistrând o victorie şi cinci înfrângeri. PSV Eindhoven şi Legia Varşovia, clasate pe primul şi pe al doilea loc în grupă, cu 16, respectiv 9 puncte, s-au calificat în 16-imile de finală ale Ligii Europa, iar Hapoel Tel Aviv a încheiat această fază a competiţiei pe locul trei, cu 7 puncte.