25.6 C
Craiova
miercuri, 10 septembrie, 2025
Știri de ultima orăActualitateTrupa „Alma Andaluza“, în concert la Târgu Jiu

Trupa „Alma Andaluza“, în concert la Târgu Jiu

Trupa de flamenco „Alma Andaluza“ – „Suflet andaluz“, din Spania, va susţine un concert extraordinar pe scena Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu“ din Târgu Jiu. Membrii trupei au fost invitaţi să participe sâmbătă, 21 decembrie, la a patra ediţie a Balului Teatrului din Târgu Jiu. Spectacolul va începe la ora 19.00, iar ţinuta de gală este obligatorie. Participarea se va face pe bază de bilet care costă 50 de lei. Trupa de flamenco din Spania, din care face parte şi craioveanul Alexandru Munteanu, este capul de afiş al evenimentului care se doreşte permanentizat la fiecare final de an de conducerea teatrului din Târgu Jiu. Potrivit directorului Teatrului Dramatic „Elvira Godeanu“ din Târgu Jiu, Marian Negrescu, trei dintre actorii instituţiei pe care o conduce vor prezenta balul şi vor întreţine atmosfera. „Aceştia sunt: Ionuţ Stoica, Ion Alexandrescu, Mădălina Ciobanuc şi Cosmin Brehuţă. Ei se vor ocupa de partea de entertainement. În plus, mai avem grupul de balerini condus de Valeriu Saraolu care au un mic recital, iar, din când în când, vor invita publicul pe scenă pentru valsuri: de regulă, vor fi patru reprize în care 60-70 de spectatori vin pe scenă şi dansează vals. Mai este în program un moment special cu tânăra cântăreaţă Maria Gugu, de 13 ani, care a debutat la bal acum patru ani, după care a cunoscut consacrarea. Ţinuta este obligatorie, de seară“, a precizat Marian Negrescu. Spectacolul va dura patru ore.  

Pentru a doua oară
la Târgu Jiu  

Cea mai importantă parte a Balului îi va avea în centrul atenţiei pe membrii Trupei de flamenco „Alma Andaluza“. Craioveanul Alexandru Munteanu, student în ultimul an la Conservatorul Superior de Muzică din Malaga, Spania, membru al trupei, a declarat pentru GdS, ce le va pregăti spectatorilor din Târgu Jiu.
„Sunt bucuros că putem onora invitaţia domnului director Marian Negrescu, făcută încă de astă-vară, de când am cântat prima dată pe scena Teatrului Dramatic «Elvira Godeanu». Eu şi prietenii mei Pilar Diaz Romero şi Tiberiu Gogoanţă suntem fericiţi să ne întâlnim şi să cântăm din nou împreună, într-un loc drag nouă, eu venind acasă în vacanţă, iar ei de la Cluj-Napoca, unde au avut un nou concert. Vom cânta flamenco tradiţional: tangos, bulerias, fandango, alegrias etc., iar inegalabila Pilar va încânta din nou publicul cu vocea ei profundă şi dansul andaluz, executat cu înalt profesionalism şi măiestrie. Îmi pare rău, însă, că de data aceasta nu am putut onora şi invitaţia conducerii Filarmonicii «Oltenia» din Craiova, de a susţine un recital fie în cadrul Festivalului Craiova Muzicală, fie în luna decembrie, din cauza unor proiecte ce se vor desfăşura imediat ce mă voi întoarce la Malaga. Acolo, cu orchestra Centrului Experimental de Muzică, unde sunt şi cadru didactic asociat, voi avea două concerte importante: Fantasia para un gentil hombre şi Concierto de Aranjuez, ambele de Joaquin Rodrigo. Sper ca în vara sau în toamna anului ce urmează, când voi reveni în România, să am ocazia să pot cânta aceste concerte cu orchestra şi acasă, la Craiova, sau oriunde în ţară“, a spus Alexandru Munteanu.

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI GdS