17 C
miercuri, 5 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportAtleţii olteni, pe podium

Atleţii olteni, pe podium

Atleţii olteni nu au venit cu mâna goală de la Campionatul Naţional de sală din Bucureşti, destinat juniorilor I. Alergătorii de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova au obţinut trei medalii, dar nici una de aur. Roxana Ene şi Costinel Ştefan au urcat pe a doua treaptă a podiumului în proba de 60 metri, iar echipa feminină de ştafetă 4×2 tururi, alcătuită din Adelina Tănasie, Virginia Stan, Andreea Cojocaru şi Roxana Ene) s-a clasat pe locul trei. La masculin, în proba de ştafetă 4×2 tururi, medalia de aur a fost câştigată de echipa de la CSS Caracal, alcătuită din Cornel Glişcă, Marian Glişcă, Daniel Andrei şi Claudiu Radu. Alţi doi atleţi olteni, Constantin Mihăescu (CN MB Râmnicu Vâlcea) şi Alexandru Staicu (CS Pandurii Târgu Jiu) au urcat pe a treia treaptă a podiumului. Mihăescu a obţinut două medalii de bronz, la 60 m şi 400 m, iar Staicu una singură, în proba de 3.000 m. Ioana Doagă, sportivă legitimată la CSM Piteşti – CS Universitatea Craiova, a câştigat două titluri naţionale, la 800 şi 1.500 m.