22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChivu a jucat catastrofal

Chivu a jucat catastrofal

Evoluţia românului în meciul cu Atalanta a fost ilară, el fiind scos de pe teren de Mourinho după aproape o jumătate de oră de joc.

Cristian Chivu a fost cel mai slab jucător de pe teren în partida pe care echipa sa de club, Inter Milano, a pierdut-o cu 3-1 pe terenul formaţiei Atalanta Bergamo, în etapa a 19-a a campionatului Italiei. Românul a jucat 29 de minute, suficient însă ca să se facă de râs şi să fie schimbat de antrenorul Jose Mourinho. „Chivu a fost de nerecunoscut, fapt pentru care a şi fost schimbat de Jose Mourinho“, a scris agenţia Datasport despre jucătorul căruia i-a acordat nota 4. Internaţionalul român a fost scos de pe teren la un minut după ce Doni a dus scorul la 2-0. Până atunci mai înscrisese Floccari (‘18). Doni a reuşit cel de-al doilea său gol în minutul 33, iar Ibrahimovici a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 90+2.

După 19 etape, Internazionale ocupă în continuare primul loc în clasament, dar are numai trei puncte avans faţă de ocupanta poziţiei secunde, Juventus Torino, care a remizat, scor 1-1, în deplasare, cu Lazio.

Mourinho şi-a criticat jucătorii

Antrenorul lui Inter, Jose Mourinho, s-a declarat foarte nemulţumit şi surprins de evoluţia echipei sale în meciul cu Atalanta Bergamo. „Nu-mi pot explica jocul nostru din prima jumătate de oră. În mod normal recunosc meritele adversarului atunci când echipa mea pierde, dar de această dată am jucat atât de prost încât prefer să spun că le-am oferit această victorie, deoarece nu pot să-mi explic prima parte a partidei“, a afirmat Jose Mourinho.

Tehnicianul a adăugat că evoluţia echipei nu trebuia să fie influenţată de rezultatele din ultimul timp. „Am primit nişte goluri ridicole. În această săptămână o să tac, nu mai am nimic de spus. Am făcut prea multe greşeli şi am plătit un preţ mare. Poate că a venit momentul să schimbăm ceva în atitudinea jucătorilor de pe teren. Nu vreau să acuz pe nimeni personal, pentru că şi eu sunt de vină. Prefer să mă critic pe mine decât să spun despre unii fotbalişti că au făcut nişte greşeli oribile“, a adăugat antrenorul lui Inter.

Radu titular, Dică neconvocat

Ştefan Radu a jucat pe toată durata partidei pe care Lazio a terminat-o la egalitate pe teren propriu cu Juventus, scor 1-1. Evoluţia sa a fost notată cu 5 de agenţia Datasport, care a scris despre fundaşul român că a avut mult de muncă la duelurile cu Marchionni, pe care doar de puţine ori a reuşit să-l blocheze. Ledesma a marcat pentru gazde în minutul 25, iar suedezul Mellberg a egalat cu o lovitură de cap cinci minute mai târziu.

Nicolae Dică, la câteva zile după ce a fost căpitanul Cataniei în Cupa Italiei, nu a mai fost convocat de antrenorul Walter Zenga pentru partida cu Bologna, pierdută cu 2-1 pe teren propriu, din cauza unor probleme medicale.

Paul Codrea a jucat sâmbătă 56 de minute în meciul pe care echipa sa, Siena, l-a câştigat pe teren propriu cu 1-0 în faţa formaţiei Reggina. Adrian Mutu, accidentat la cot şi indisponibil zece zile, nu a făcut parte din lotul Fiorentinei pentru partida cu Milan, pierdută pe „San Siro“, cu 1-0. Bogdan Pătraşcu nu a fost în lotul lui Chievo la meciul cu Napoli (2-1).

Rezultatele înregistrate în etapa a 19-a din Serie A: Cagliari-Udinese 2-0 (Conti ’4, Biondini ’20), Catania – Bologna 1-2 (Paolucci ’ 85 / Vaio ’ 49, Adailton ’ 54), Chievo-Napoli 2-1 (Marcolini ’32 penalti, ’74-penalti / Lavezzi ’53), Lecce-Genoa 0-2 (Jankovic ’68, Sculi ’90), Sampdoria – Palermo 0-2 (Bresciano ’45, ’58), Torino – AS Roma 0-1 (Baptista ’90+2), Lazio – Juventus 1-1 (Ledesma ’25 / Mellberg ‘30), Milan – Fiorentina 1-0 (Pato ’3), Siena – Reggina 1-0 (Frick ’75).Clasament: 1. Inter 43puncte, 2. Juventus 40p, 3. AC Milan 37p, 4. Genoa 35p, 5. Napoli 33p, 6. Fiorentina 32p, 7. Lazio 30p, 8. AS Roma 30p, 9. Palermo 29p, 10. Atalanta 27p, 11. Cagliari 25p, 12. Catania 25p, 13. Udinese 23p, 14. Siena 22p, 15. Sampdoria 20, 16. Bologna 19p, 17. Lecce 17p, 18. Torino 15p, 19. Chievo 13p, 20. Reggina 13.