14.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTărău şi Gănănău pot visa la Olimpiadă

Tărău şi Gănănău pot visa la Olimpiadă

CS Pandurii Târgu Jiu, cu trei medalii, dintre care două de aur, s-a situat pe locul doi în clasamentul pe echipe.

Finalele Campionatului Naţional de box pentru seniori găzduite de oraşul Târgu Jiu au confirmat supremaţia componenţilor lotului naţional, care şi-au adjudecat toate centurile de campion puse în joc. Iulius Poczo (51 kg) şi medaliatul olimpic Ionuţ Gheorghe (64 kg) au urcat în ring doar pentru a fi declaraţi câştigători, adversarii abandonând înaintea primului gong.
Sportivii gorjeni au obţinut patru medalii la Campionatele Naţionale, două de aur, prin Veronel Tărău (54 kg) şi Petrişor Gănănău (91 kg), ambii legitimaţi la Pandurii Târgu Jiu, şi două de bronz, prin Ionuţ Neamţu (51 kg, Pandurii) şi Constantin Lupşoiu (57 kg, Minerul Mătăsari).
CS Pandurii Târgu Jiu, cu trei medalii, dintre care două de aur, s-a situat pe locul doi în clasamentul pe echipe, fiind devansată doar de SCM Bacău, dar înaintea lui Dinamo Bucureşti, Farul Constanţa şi Petrolul Ploieşti.
Preşedintele Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja, a fost la Târgu Jiu garantul corectitudinii, apreciind saltul valoric al boxului gorjean.
„Se pare că Gorjul este un reper pentru boxul românesc. Trebuie să fiu fair-play şi să-l felicit pe Geică pentru cele două titluri corecte pe care le-a luat. Corect spun, pentru că de multe ori se trage cu gazdele în box. De această dată, nu am fost nevoit să schimb nici o decizie, deşi la două categorii eu văzusem altfel, însă meciurile au fost foarte echilibrate“, a spus Obreja.

Geică vrea titlul de cetăţean de onoare

Ninel Geică, antrenorul care i-a asistat din colţ pe campionii naţionali Veronel Tărău şi Petrişor Gănănău, revendică titlul de cetăţean de onoare al municipiului Târgu Jiu, tehnicianul fiind deja cetăţean de onoare al oraşului Bumbeşti Jiu.
„E cea mai frumoasă zi din viaţa mea, pentru că am demonstrat că avem valoare. Băieţii merită mult mai mult decât li s-a oferit până acum. În primul rând, un titlu de cetăţean de onoare celor trei. Nu există copil fără mamă şi nici sportiv fără antrenor. Numai eu ştiu prin câte am trecut ca să pot să-i duc la înalta performanţă. Copiii ăştia merită să fie stimulaţi şi recompensaţi din toate părţile, iar dacă investim în ei, în doi-trei ani putem să ne bucurăm de titluri europene, mondiale şi chiar olimpice“, a spus Geică la finalul galei.
Veronel Tărău este la al treilea titlu de campion naţional de seniori consecutiv, în timp ce Gănănău a mai câştigat titlul în anul 2004, tot la Târgu Jiu.

„Două centuri, lucru mare pentru Gorj“

Petrişor Gănănău, component al lotului olimpic al României, a dominat categoria 91 kg, câştigând finala prin abandon în runda a treia în faţa lui Adrian Poputea.
„Am luat meciul în serios şi am terminat în repriza a treia. Vreau să mulţumesc băieţilor de la lotul naţional, ei m-au pregătit, este meritul lor. Unsprezece luni stau la lotul naţional şi o lună acasă. Familia o văd mai rar, dar au o grămadă de poze“, a spus Gănănău.
Acesta a evidenţiat faptul că sportivii gorjeni au obţinut, în premieră, două titluri de campion naţional la seniori.
„Este un lucru mare ca Gorjul să obţină două centuri. Nu cred că s-a mai luat vreodată. Am văzut că se poate şi noi, Gorjul, avem o echipă bună de boxeri. Este foarte greu să câştigi titlul, ne pregătim zilnic, de dimineaţă până seara, ne trezim în pumni şi ne culcăm în pumni“, a spus Gănănău.

Câştigătorii CN de box

Rezultatele înregistrate în finalele Campionatelor Naţionale de box: categoria 48 kg: Benone Marcu (CFR Iaşi 2000) l-a învins la puncte pe Marius Hondaru (CS Olimpia/Rapid Bucureşti); categoria 51 kg: Iulius Poczo (CS Dinamo Bucureşti) l-a învins prin neprezentare pe Constantin Paraschiv (CS AIKO Câmpina); categoria 54 kg: Veronel Tărău (CS Pandurii Târgu Jiu) l-a învins la puncte pe Daniel Enache (CS Petrom Petrolul Ploieşti); categoria 57 kg: Iulian Stan (CS Dobre Steaua Bucureşti) l-a învins prin abandon în repriza a doua pe Vasile Sandu (CS Petrom Petrolul Ploieşti); categoria 60 kg: Traian Lupu (CSM Bacău/Gladiatorul Iaşi) l-a învins la puncte pe Florentin Niculescu (Farul Constanţa); categoria 64 kg: Ionuţ Gheorghe (Farul Constanţa) l-a învins prin abandon în repriza întâi pe Georgian Popescu (CS Petrom Petrolul Ploieşti); categoria 69 kg: Radu Zarif (CSM Bacău/Scorpion Iaşi)
l-a învins la puncte pe Amilian Stanca (CSM Bacău/Crişul Oradea); categoria 75 kg: Roland Gavril (CSM Bacău) l-a învins la puncte pe Tiberiu Porcoi (CS Petrom Petrolul Ploieşti); categoria 81 kg: Constantin Bejenariu (CSM Bacău) l-a învins prin abandon în repriza a treia pe Nicolae Berariu (CSM Suceava/CSM Bacău); categoria 91 kg: Petrişor Gănănău (CS Pandurii Târgu Jiu) l-a învins prin abandon în repriza a treia pe Adrian Poputea (CSM Armătura Zalău); categoria +91 kg: Bogdan Dinu (CSM Buzău/CS Dinamo Bucureşti) l-a învins la puncte pe Cristian Ciocan (BC Bute Galaţi).