32.9 C
duminică, 9 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportEliminare ruşinoasă pentru Oltchim

Eliminare ruşinoasă pentru Oltchim

Miercuri s-au desfăşurat partidele fazei a II-a din cadrul Cupei României la fotbal – ediţia 2007/2008. Reprezentanta judeţului Vâlcea, FC Oltchim, a întâlnit echipa de Liga a IV-a argeşeană AS Rucăr. Echipa olteană era foarte încrezătoare în forţele proprii şi nu vedea în gruparea argeşeană o adversară demnă de „marele Oltchim“. Surprinzător, chimiştii au fost dominaţi de o echipă de judeţ. În minutul 28 al întâlnirii, argeşeanul Malusanu a şutat „ciobăneşte“, iar mingea  s-a oprit în plasa porţii apărate de Vlădoi. Până la pauză chimiştii s-au tot chinuit să ajungă la poarta adversă, dar încercările lor au fost zadarnice. După pauză, tot echipa gazdă a ţinut frâiele partidei. În minutul 55 al întâlnirii, Rucăr Argeş a beneficiat de o lovitură liberă. Coman a executat direct pe poarta lui Vlădoi, care a respins mingea în faţă până la Idor, care a majorat scorul la 2-0. La acest rezultat, echipa din Argeş s-a mulţumit să închidă jocul pentru a-şi păstra avantajul pe tabelă.
Onoarea echipei FC Oltchim a fost spălată de Zgăbăruş. Acesta a scăpat singur cu portarul argeşean şi a marcat pentru 2-1 în minutul 90+2. Chiar dacă a plecat favorită înaintea acestui joc, FC Oltchim Râmnicu Vâlcea a dezamăgit prin evoluţia ei din jocul de cupă şi deja încep să apară semne de întrebare asupra evoluţiei chimiştilor în partidele din Liga a