31.7 C
luni, 17 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisUn set nu i-a fost suficient! Anca Todoni, învinsă în optimi la Madrid

Un set nu i-a fost suficient! Anca Todoni, învinsă în optimi la Madrid

Anca Todoni a fost eliminată în optimi la turneul ITF W100 de la Madrid. Sportiva noastră a fost învinsă de nipona Moyuka Uchijima, a șaptea favorită a competiției din capitala Spaniei, scor 6-2, 1-6, 6-2. Românca de 19 ani a cedat după o oră și 42 de minute.

Uchijima (110 WTA) trece printr-o formă excelentă: a câștigat 20 dintre ultimele 21 de meciuri disputate. Ea s-a impus la turneele ITF de la Zaragoza (W100), Gifu (W100) și Trnava (W75).

Parcursul de la Madrid o ajută pe Anca să urce până pe locul 182 în ierarhia WTA Live, un salt de 15 poziții. Aceasta va fi cea mai bună clasare a carierei.

Ediția din 2023 a turneului ITF de la Madrid a fost câștigată de Olga Danilovic. Competiția este dotată cu premii totale de 100.000 de euro.