22.3 C
joi, 2 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAnca Todoni și-a închieta aventura de la Bogota în faza optimilor

Anca Todoni și-a închieta aventura de la Bogota în faza optimilor

După un parcurs excelent, Anca Todoni s-a oprit în optimile de finală ale turneului „WTA 250” de la Bogota. Ea a fost învinsă de Camila Osorio (85 WTA), scor 7-6(4), 6-4.

După două victorii în calificări și mai ales primul succes pe tabloul principal al unei competiții de categorie „WTA 250”, Todoni a început bine meciul cu adversara columbiană. Primul set s-a disputat de la egal la egal până la tiebreak, unde Osorio s-a impus cu scorul de 7-4. Camila Osorio a fost mai agresivă în setul secund și a încheiat partida după aproape două ore.

Parcursul de la WTA Bogota i-a adus româncei un salt de 27 de poziții în clasamentul WTA live, până pe locul 190. A mai primitp, totodată, un cec în valoare de 4.040 de dolari.

România este reprezentată la Bogota și de Irina Bara (178 WTA). Ea va juca în sferturi cu italianca Sara Errani (117 WTA).