20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, de nerecunoscut în duelul cu Stephens, de la Indian Wells

Sorana Cîrstea, de nerecunoscut în duelul cu Stephens, de la Indian Wells

Sorana Cîrstea a avut parte de un traseu scurt la Indian Wells 2024. Sportiva noastră a fost eliminată în turul al doilea de Sloane Stephens, după ce a pierdut cu scorul de 6-0, 7-5 într-o oră și 20 de minute.

Sloane (locul 44 mondial) a câștigat primul set fără să piardă game (6-0). În cea de-a doua manșă cele două break-uri reușite au făcut diferența (7-5).

Pentru prezența pe tabloul principal de la Indian Wells, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 42.000 de dolari și 35 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

În urma acestui succes, Stephens a egalat situația în meciurile directe cu Cîrstea: 2-2.

După eliminarea Soranei Cîrstea, România nu mai are reprezentante pe tabloul feminin de simplu. Reamintim că Ana Bogdan a fost învinsă în runda inaugurală de Diana Shnaider, scor 7-5, 6-7(6), 3-6.

Citeşte şi: A venit trofeul! Irina Bara, campioană în proba de dublu din Nagpur (India)