11.7 C
miercuri, 15 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAnca Todoni, eliminată de la Transylvania Open de către Erika Andreeva

Anca Todoni, eliminată de la Transylvania Open de către Erika Andreeva

Anca Todoni (230 WTA) a debutat în circuitul WTA la Transylvania Open. Jucătoarea de 19 ani s-a duelat cu Erika Andreeva (112 WTA), în faţa căreia a cedat în două seturi, scor 6-4, 6-3. A fost primul meci pe care tânăra jucătoare din România l-a disputat în WTA.

În primul set, jucătoarea din Rusia a făcut break-ul de două ori și s-a impus fără probleme, scor 6-3. Setul doi a început rău pentru Todoni, și-a pierdut serviciul, însă a ținut aproape de Andreeva până la 5-4. În cele din urmă, Andreeva s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-4 și se pregătește pentru duelul cu o altă jucătoare din România, Ana Bogdan.

În urma eliminării, Todoni va primi un cec în valoare de 2.890 de dolari.

Todoni are șase titluri de campioană în circuitul ITF. În urma acestui succes, adversara lui Todoni, Andreeva, o va întâlni pe Ana Bogdan în optimi.

Citeşte şi: Andreea Mitu i-a luat doar cinci game-uri Sevastovei, la Transylvania Open