14.5 C
Știri de ultima orăSportTenisJianu a adus un punct, Nicholas a pierdut. România, egală cu Thailanda în prima zi

​​România se află la egalitate cu Thailanda, scor 1-1 (play-off-ul Grupei Mondiale a Cupei Davis), după ce Filip Cristian Jianu l-a învins pe Kasidit Samrej, scor 6-4, (5)6-7, 6-2. Jianu (267 ATP) a avut nevoie de două ore și 37 de minute pentru a se impune în fața lui Samrej (605 ATP).

Filip a condus cu 5-3 în setul secund, dar nu a reușit să închidă partida și a avut nevoie de decisiv pentru a aduce primul punct echipei României.

Menționăm că, în primul meci al zilei, Nicholas David Ionel a fost învins surprinzător de Yuttana Charoenphon (locul 976 ATP), scor 7-5, 3-6, 6-1.

Următoarele meciuri:

Sâmbătă, de la ora 06:00 (ora României):

Pruchya Isaro/Thantub Suksumrarn vs Marius Copil/Victor Vlad Cornea

Kasidit Samrej vs Nicholas David Ionel

Yuttana Charoenphon vs Filip Cristian Jianu.

Aceasta este prima întâlnire dintre România şi Thailanda. Câștigătoarea întâlnirii de la Nonthaburi va juca în septembrie 2023 în Grupa Mondială I.