11.4 C
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu a debutat cu victorie la Miami, dar urmează Sabalenka

Irina Begu a debutat cu victorie la Miami, dar urmează Sabalenka

Irina Begu s-a calificat, miercuri, în runda a doua a turneului Miami Open (WTA 1.000), dotat cu premii totale de 8.369.455 de dolari. Românca a învins-o pe americanca Hailey Baptiste, cu scorul de 6-7 (6), 6-1, 6-1, după două ore de joc.

În primul set, americanca a reuşit să se desprindă la 4-2, dar Begu a egalat, 4-4, a salvat o minge de set (la 5-4 pentru Baptiste) şi a trimis jocul în tiebreak, unde americanca a reuşit să se impună la a cincea sa minge de set. Următoarele două seturi au fost dominate categoric de Irina, care s-a impus de fiecare dată la unu.

Begu şi-a asigurat un cec de 30.130 de dolari şi 35 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi belarusa Arina Sabalenka, principala favorită. Cele două sunt la prima confruntare directă.