16.7 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisS-au stabilit semifinalele Turneului Campionilor la feminin! Djokovic, debut în forţă

Maria Sakkari s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, după ce a învins-o în trei seturi, 7-6 (7/1), 6-7 (6/8), 6-3, pe belarusa Arina Sabalenka, favorita numărul unu, luni, la Guadalajara (Mexic).

Sakkari, cap de serie numărul 4 la acest turneu, o va înfrunta marţi în penultimul act pe estoniana Anett Kontaveit (nr. 8).

Cealaltă semifinală a Turneului Campioanelor va fi un duel 100% spaniol, între Garbine Mururuza (nr. 6) şi Paula Badosa (nr. 7). Câştigătoarea acestei confruntări va fi prima reprezentantă a Spaniei care va atinge finala competiţiei după Arantxa Sanchez, care s-a înclinat în meciul pentru trofeu din 1993.

Pe tabloul masculin, tenismenul sârb Novak Djokovic, locul I ATP, a debutat cu o victorie la Turneul Campionilor de la Torino. El l-a învins, luni, în Grupa Verde, cu 7-6 (4), 6-2, pe norvegianul Casper Rudd, locul 8 ATP, după un meci de 90 de minute de joc.

În celălalt meci al grupei, Andrei Rublev, locul 5 ATP, l-a învins, cu 6-4, 6-4, pe grecul Stefanos Tsitsipas, locul 4 ATP, în 91 de minute.

Citeşte şi: Horia Tecău spune adio tenisului! Turneul Campionilor, ultima competiţie pentru român