15.1 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRuse a trecut un „examen“ greu cu Collins şi va juca în semifinale la Hamburg

Ruse a trecut un „examen“ greu cu Collins şi va juca în semifinale la Hamburg

Gabriela Ruse a reușit, astăzi, o performanță de remarcat. Românca s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Hamburg după un meci extraordinar cu americanca Danielle Collins, locul 40 mondial. Sportiva noastră s-a impus greu, în trei seturi, scor 6-4, 1-6, 7-5, după un meci de mare luptă, dar cu un final savuros. Partida a durat 2 ore şi 17 minute.

În primul set, Ruse a făcut break rapid și a reușit ulterior să își păstreze serviciul. Jucătoarea din România, care a avut o singură dublă greșeală în prima manșă, și-a adjudecat în cele din urmă primul set cu 6-4. Al doilea act, însă, a adus o cu totul altă desfăşurare a jocului. Danielle Collins a defilat de-a dreptul pe teren, americancei intrându-i toate loviturile. Ruse nu s-a regăsit și nu a făcut față loviturilor perfectei ale americancei și a pierdut categoric, 6-1.

Decisivul a fost unul extrem de echilibrat, dar Ruse a reușit să se impună după ce a reușit break-ul la scorul de 5-5, câștigând meciul cu 7-5.

În semifinale, Ruse se va duela cu învingătoarea dintre Dayana Yastremska și Sara Errani.

Citeşte şi: Buzărnescu s-a oprit în semifinale la Bastad! Parrizas-Diaz, jucătoarea mai bună!