3.9 C
Știri de ultima orăSportHandbalEURO, venim! România, victorie mare cu Austria în ultimul meci din preliminarii

EURO, venim! România, victorie mare cu Austria în ultimul meci din preliminarii

Naţionala feminină de handbal a României s-a calificat la Campionatul European – EHF EURO 2022, după ce a învins Austria cu scorul de 38-29 (19-13), duminică, la Râmnicu Vâlcea, în ultimul meci din Grupa a 2-a a preliminariilor.

Tricolorele au controlat jocul de la un capăt la altul, cu o singură sincopă, egalarea din min. 14, 8-8. La pauză, echipa antrenată de Adrian Vasile şi Bent Dahl avea un avans de şase goluri pe tabelă, scor 19-13, iar după pauză a ajuns la zece goluri, 33-23 şi 37-27. La final, tabela a indicat 38-29, iar fetele noastre și-au asigurt biletele către turneul final.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare, cu 12 goluri. Pentru România au mai înscris Cristina Laslo 4 goluri, Crina Pintea 4, Bianca Bazaliu 4, Lorena Ostase 4, Nicoleta Dincă 3, Sonia Seraficeanu 2, Sorina Tîrcă 2, Alina Ilie 1, Alexandra Georgiana Subţirică Iovănescu 1, Corina Lupei 1.

Danemarca a ocupat primul loc în clasamentul final, cu 12 puncte, urmată de România, 7 puncte, Austria, 5 puncte, Feroe, 0 puncte.

Primele două clasate s-au calificat la EURO 2022, care va avea loc în perioada 4-20 noiembrie, în Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru. Tragerea la sorţi a grupelor turneului final e programată pe 28 aprilie, la Ljubljana.