22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalGură mare de oxigen pentru SCM Craiova. Victorie importantă cu Slatina

Gură mare de oxigen pentru SCM Craiova. Victorie importantă cu Slatina

SCM Craiova „respiră“, în sfârşit, în Liga Florilor. Formaţia din Bănie a reuşit să pună punct seriei de rezultate negative din campionat şi să obţină o victorie importantă cu CSM Slatina. A fost 29-19 pentru trupa lui Bogdan Burcea, care a ajuns la 9 puncte în clasament şi a urcat un loc, până pe 11.

Partida a debutat sub semnul echilbrului, iar în minutul 15 Craiova avea un avantaj de un gol, scor 6-5. A urmat o perioadă bună a alb-albastrelor, care au înscris de patru ori consecutiv şi s-au distanţat în meci. Până la pauză, diferenţa s-a menţinut, iar Craiova a pornit cu un altfel de moral în partea secundă.

În repriza a doua, fetele lui Burcea s-au descătuşat şi au marcat gol după gol. Alexandra Colac şi Cristina Zamfir au fost într-o zi de graţie şi au condus echipa spre o victorie mai mult decât meritată. De asemenea, s-a resimţit în jocul Craiovei şi revenirea pe parchet a lui Carmen Şelaru, care a şi marcat patru goluri. La final, SCM Craiova s-a impus categoric cu 29-19

SCM Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Cace (4), Şelaru (4), Ion, Gogoșeanu, Orșivschi (1), Colac (4), Nica, Zamfir (8), Andrei (6), Tudorică (2).

Liga Florilor – etapa a 9-a:

Vineri, 29 ianuarie: Baia Mare – Universitatea Cluj 40-30;
Marți, 2 februarie: Activ Ploiești – SCM Vâlcea 16-29, Bistrița – Măgura Cisnădiei 25-23, Dunărea Brăila – CSM București 24-38;
Miercuri, 3 februarie: HC Zalău – CS Mioveni 24-20, CSM Galați – Gloria Buzău 20-29, CSM Slatina – SCM Craiova 19-29.

Clasament:

1. CSM București 24 puncte, 2. Baia Mare 22, 3. SCM Vâlcea 21, 4. Măgura Cisnădie 16, 5. Gloria Buzău 16, 6. Bistrița 15, 7. Dunărea Brăila 12, 8. HC Zalău 12, 9. CS Mioveni 9, 10. Rapid 9, 11. SCM Craiova 9, 12. CSM Slatina 7, 13. CSM Galați 6, 14. Activ Ploiești 4, 15. Universitatea Cluj 0.

Citeşte şi: Știm programul sferturilor de la Melbourne. Vezi când joacă Halep și Begu!