16.2 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Villarreal, surpriza serii! “Submarinul” a trecut de Bayern

Liga Campionilor / Villarreal, surpriza serii! “Submarinul” a trecut de Bayern

Villarreal a reuşit o victorie mare în faţa puternicei echipe germane Bayern Munchen, scor 1-0, miercuri seară, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor.

Olandezul Arnaut Danjuma a marcat singurul gol al partidei, care a deturnat inspirat şutul lui Parejo, la capătul unei faze rapide de atac (‘8).
“Submarinul galben” poate regreta că nu a câştigat mai clar, având în vedere ratările pe care le-a avut în acest meci.

Bayern a dominat jocul, însă a făcut-o steril, fără ocazii clare de gol.

Finalul a avut o fază controversată. Goretzka a fost lovit cu cotul de Pau Torres, însă niciunul dintre arbitrii nu a sesizat acest lucru, deşi mijlocaşul german a trebuit schimbat sângerând (‘90+4).

Bavarezii şi-au „stricat” cifrele

Bayern a pierdut doar două meciuri din ultimele 30 jucate în Liga Campionilor (26 victorii, 2 egaluri), informeză Agerpres.

Bayern nu mai fusese învinsă în deplasare în Liga Campionilor de 22 de partide consecutive, un record al competiţiei (17 victorii, 5 egaluri). Ultimul său eşec data din septembrie 2017, 0-3 cu PSG.

Villarreal: Geronimo Rulli – Juan Foyth (’81, Serge Aurier), Raul Albiol, Pau Torres, Pervis Estupinan – Giovani Lo Celso, Etienne Capoue, Daniel Parejo, Francis Coquelin (’59, Alfonso Pedraza) – Gerard Moreno, Arnaut Danjuma (’81, Samu Chukwueze).
Antrenor: Unai Emery.

Bayern: Manuel Neuer – Benjamin Pavard (’71, Niklas Suele), Dayot Upamecano, Lucas Hernandez, Alphonso Davies – Joshua Kimmich, Jamal Musiala – Kingsley Coman, Thomas Muller (’62, Leon Goretzka; ‘90+4, Marc Roca), Serge Gnabry (’62, Leroy Sane) – Robert Lewandowski.
Antrenor: Julian Nagelsmann.

Manşa secundă va avea loc pe 12 aprilie, la Munchen.

Tot miercuri seară, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor, Real Madrid s-a impus cu 3-1, la Londra, în faţa formaţiei Chelsea. Marţi, primele două bătălii din aceeaşi fază s-au încheiat cu următoarele rezultate: Manchester City – Atletico Madrid 1-0, Benfica – Liverpool 1-3.

Citeşte şi: Liga Campionilor / Real Madrid a surclasat-o pe Chelsea şi este aproape de semifinale