15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalVoluntari – Mediaș 3-1 / Ilfovenii au „ars“ Gazul și și-au adjudecat punctele

Voluntari – Mediaș 3-1 / Ilfovenii au „ars“ Gazul și și-au adjudecat punctele

FC Voluntari s-a impus cu scorul de 3-1 în partida susținută sâmbătă, pe teren propriu, în fața formației Gaz Metan Mediaș. Disputa a contat pentru etapa 23 din Liga 1.

Ilfovenii au deschis scorul prin Vadim Rață, după un assist al lui Fulop (’2, 1-0).

Istoria s-a repetat în minutul 21, când Adam Nemec l-a executat pe Vâlceanu cu un șut de la 20 de metri, după o minge așezată de Gheorghe (’21, 2-0).

Rezultatul pauzei a fost stbilit de Mediaș. Trif a primit un cadou din partea portarului Popa, i-a pasat în centrul careului lui Irobiso, iar acesta a scuturat plasa (’45, 2-1).

La reluare, ilfovenii au refăcut avantajul de două goluri, după ce Denis Ciobotariu l-a învins pe Popa cu o lovitură de cap de la 7 metri, după o centrare a lui Budescu (’66, 3-1).

Statistică oferită de flashscore.ro

Caseta tehnică:

FC Voluntari: M. Popa – D. Ciobotariu, Briceag, C. Costin (’61, Ricardinho), Armaș – I. Gheorghe (’85, Merloi), Tamaș – Meleke, Rață (’85, Tavares), Fulop (’61, Budescu) – Nemec (’78, M. Lopes). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Gaz Metan Mediaș: Vâlceanu – Kanda (’77, P. Costea), Filip, Horj, Dobrescu – Lixandru, Gabiel Moura, Junior (’90+2, Harfas) – Grădinaru, Trif (’64, Chamed), Irobiso. Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonașe galbene: – / Lixandru ’80.

Au arbitrat: Sorin Costreie – Marius Badea, Florian Vișan; Andrei Antonie.

Observatori: Victor Berbecaru (CCA), Romulus Chihaia (LPF)

În runda viitoare, FC Voluntari va deschide runda, urmând să joace pe terenul celor de la CS Mioveni. Partida va avea loc vineri, 4 februarie, de la ora 17.30.
La rândul său, Gaz Metan Mediaș va juca tot sâmbătă, dar de la ora 19.15, acasă, cu Rapid.

Liga 1, etapa 23:

Vineri, 28 ianuarie:
Sepsi – Universitatea Craiova 3-1 (Luckassen ‘1, Achahbar ’54, ’62 / Koljic ‘8)

Sâmbătă, 29 ianuarie:
FC Voluntari – Gaz Metan Mediaş 3-1 (Rață ‘2, Nemec ’21, Ciobotariu ’66 / Irobiso ’45)

ora 20.00: CFR Cluj – FC Botoșani

Citeșteși: Meciul Clinceni – Farul a fost amânat din pricina cazurilor de Covid din tabăra ilfovenilor