14.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Campionilor / Etapa oaspeţilor în Grupa B. Liverpool, în mare formă!

Liga Campionilor / Etapa oaspeţilor în Grupa B. Liverpool, în mare formă!

Liverpool este în mare formă! „Cormoranii“ au reuşit o victorie categorică, scor 5-1, pe „Dragao“, în faţa echipei FC Porto. Partida a contat pentru etapa a 2-a din Grupa B a Ligii Campionilor. Golurile britanicilor au fost marcate de Salah (’18, ’60), Mane (’45) şi Firmino (’77, ’81). Lusitanii au replicat prin Taremi (’75).

FC Porto: Diogo Costa – Corona, Cardoso, Marcano, Sanusi (’56, Wendell) – Uribe (’56, Vitinha), Sergio Oliveira (’67, Pepe) – Otavio (’14, Vieira), Martinez (’46, Grujic), Diaz – Taremi. Antrenor: Sergio Conceicao.

Liverpool: Alisson – Milner (’66, J. Gomez), Matip, van Dijk, Robertson – Jones, Fabinho, Henderson (’73, Oxlande-Chamberlain) – Salah (’66, Firmino), Jota (’88, Origi), Mane (’66, Minamino). Antrenor: Jurgen Klopp.

Ibericii au întors scorul pe „San Siro“ la final

Şi celălalt meci al Grupei B a fost câştigat de formaţia oaspeţilor. Altfel spus, Atletico Madrid s-a impus pe terenul lui AC Milan cu 2-1, dar şi cu multă şansă. Italienii au deschis scorul prin Leao (’20), dar au rămas în inferioritate numerică devreme. Kessie a primit al doilea galben în minutul 29 şi asta a contat enorm în economia partidei. Spaniolii au întors soarta meciului abia spre final. Antoaine Griezmann a egalat în minutul 84, iar Luis Suarez a dat lovitura în minutul 90+7, din penalti.

AC Milan: Maignan – Calabria, Romagnoli, Tomori, Hernandez – Saelemaekers (’81, Kalulu), Bennacer (’81, Florenzi), Kessie – Diaz (’57, Ballo Toure), Rebic (’34, Tonali), Leao (’57, Giroud). Antrenor: Stefano Pioli.

Atletico Madrid: Oblak – Trippier (’40, Joao Felix), Gimenez, Felipe, Hermoso (’46, Renan) – Llorente, Koke (’61, Griezmann), Kondogbia (’64, Lemar), Carrasco (’46, De Paul) – Correa, Suarez. Antrenor: Diego Simeone.

Etapa viitoare:
19 octombrie – ora 22.00: Alteltico Madrid – Liverpool, FC Porto – AC Milan.

Citeşte şi: Liga Campionilor / Sheriff Tiraspol a dat de pământ cu Real chiar pe „Bernabeu“ (VIDEO)