13.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalJO de la Tokyo / Rădoi şi ai lui vin acasă! România a ratat calificarea în sferturi

Naţionala olimpică a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Tricolorii se întorc acasă după ce au terminat la egalitate, scor 0-0, cu Noua Zeelandă, miercuri, la Sapporo, în ultimul său meci din Grupa B. Băieţii lui Mirel Rădoi aveau nevoie de o victorie ca să meargă mai departe, astfel că au terminat grupa B pe locul 3.

România: Aioani – Chindriş (’78, Deaconu), Ghiţă, R. Grigore – Raţiu, M. Marin, Dulca (’78, Ciobanu), Fl. Ştefan – Florescu (’87, Sefer), Sântean (’59, Ganea), Dobre (’78, V. Gheorghe). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Noua Zeelandă: Woud – Eliott (’46, Ingham), Stensness, Pijnaker, Cacace – Just, Stamenic, Bell, Champness (’46, McCowatt) – Wood, Garbett (’73, Lewis). Selecţioner: Danny Hay.

În celălalt meci din grupa B, Coreea de Sud a zdrobit Honduras, scor 6-0.
Clasament Grupa B: 1. Coreea de Sud 6 puncte (golaveraj 10-1), 2. Noua Zeelandă 4 (3-3), 3. România 4 (1-4), 4. Honduras 3 (3-9).

Coreenii și neo-zeelandezii vor înfrunta locul 1 sau 2 din grupa A, unde se află Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța.

Tricolorii s-au aflat la prima participare la turneul olimpic de fotbal după 57 de ani.

În primul meci, trupa lui Mirel Rădoi a învins Honduras, scor 1-0. În cel de-al doilea, România a pierdut drastic, scor 0-4, cu Coreea de Sud.