9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalSivasspor a oprit seria de 17 meciuri consecutive fără eșec ale lui Gaziantep

Sivasspor a oprit seria de 17 meciuri consecutive fără eșec ale lui Gaziantep

A venit și timpul unui eșec. După o serie fantastică de 17 meciuri fără înfrângere în toate competițiile, formația antrenată de Marius Șumudică, Gaziantep, a cedat pe terenul echipei Sivasspor, scor 1-2. De remarcat că internaționalul Alexandru Maxim a marcat un nou gol. al nouălea în campionatul Turciei.

Maxim a deschis scorul rapid, în minutul 4, dar Hakan Arslan a întors scorul de unul singur pentru Sivasspor, cu reușitele sale din minutele 42 și 47. Trupa lui Șumudică a încheiat meciul în 10 oameni, după eliminarea lui Jefferson, din minutul 79.

Sivasspor: Vural – Yalcin, Appidangoye, Osmanpasa, Ciftci – Arslan, Claudemir, Fajr – Yesilyurt (90, Oztekin), Kayode (78, Kone), Gradel. Antrenor: Calimbay.

Gaziantep: Guvenc – Djilobodji, Aktas, Olkowski – Ceylan, Jefferson, Vetrih (55, Ozer), Vural (69, Sahin) – Maxim – Demir (69, Andre), Mirallas. Antrenor: Șumudică.

Gaziantep pierduse o singură dată în această stagiune, 1-3 cu Galatasaray în deplasare (pe 12 septembrie 2020).

Super Lig – etapa a 18-a:

Sâmbătă, 9 ianuarie: Sivasspor – Gaziantep, ora 15.00: Goztepe – Antalyaspor, Kayserispor – Yeni Malatyaspor, ora 18.00: Galatasaray – Genclerbirligi;
Duminică, 10 ianuarie – ora 12.30: Karagumruk – Konyaspor, ora 15.00: Ankaragucu – Basaksehir, Rizespor – Denizlispor, ora 18.00: Hatayspor – Besiktas;
Luni, 11 ianuarie – ora 15.00: Erzurum – Fenerbahce, ora 18.00: Alanyaspor – Kasimpasa.