10.1 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBarcelona, din nou pe podium după victoria cu Bilbao. Messi, în mare formă

Barcelona, din nou pe podium după victoria cu Bilbao. Messi, în mare formă

Lionel Messi a ajutat-o pe FC Barcelona să revină pe podium în LaLiga. Starul argentinian a reușit o dublă pentru echipa sa în victoria obţinută în deplasare, cu scorul de 3-2, în faţa formaţiei Athletic Bilbao, într-o partidă restantă din etapa a doua.

Bascii au deschis rapid scorul pe stadionul „San Mames“, prin atacantul Inaki Williams (3), însă Barca a restabilit egalitatea prin Pedri (14), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj, graţie reuşitei lui Messi (38). Argentinianul a mărit, apoi, avantajul catalanilor, după pauză (62), asigurând victoria formaţiei sale, în ciuda eforturilor gazdelor din finalul jocului, care au reuşit doar să reducă din handicap prin Iker Muniain, în ultimul minut al timpului regulamentar de joc.

Athletic Bilbao: Simon – Capa, Nunez, Martinez, Berchiche (32, Balenziaga) – de Marcos (65, Berenguer), Vencedor, Vesga (65, Garcia), Muniain – Garcia, Williams. Antrenor: Marcelino.

Barcelona: ter Stegen – Dest (75, Mingueza), Araujo, Lenglet, Alba – de Jong, Busquets, Pedri – Griezmann, Messi, Dembele (75, Braithwaite). Antrenor: Koeman.