10 C
Știri de ultima orăSportFotbalClub Brugges, la o nouă victorie în campionatul Belgiei

Club Brugges, la o nouă victorie în campionatul Belgiei

Campioana en titre a Belgiei, Club Brugges, a obţinut o nouă victorie, sâmbătă seara, în etapa a 19-a din Jupiler Pro League, învingând pe propriul teren, cu 3-0, pe Eupen.
Au marcat Nao Lang (’52, ’58) şi David Okereke (’82).
De la gazde, Hans Vanaken a văzut cartonaşul roşu în minutul 78.

Într-un alt joc, Standard Liege s-a înclinat cu 2-1 în faţa lui St. Truiden.
Duckens Nazon (’5) şi Yuma Suzuki (’16) au marcat pentru oaspeţi. Jackson Muleka (’71) a redus din diferență.
Rușinos pentru Standard a fost că a jucat aproape o repriză întreagă în superioritate numerică. Asta după ce St. Truiden l-a „pierdut“ pe Maximiliano Caufriez, care a văzut cartonașul roșu în minutul 53.

Sâmbătă s-au mai jucat următoarele partide: Zulte Waregem – Cercle Bruges 1-0, Kotrijk – Gent 1-0, Leuven – Oostende 1-2.

Celelalte meciuri ale etapei se vor juca duminică, după următorul program: ora 14.30: Antwerp – Charleroi, ora 17.00: Genk – Waasland-Beveren, ora 19.15: Anderlecht – Beerschot, ora 21.45: Mechelen – Mouscron.