10 C
Știri de ultima orăSportFotbalReal și Juve, out din Ligă. Manchester City și Lyon se întâlnesc în sferturi

Real și Juve, out din Ligă. Manchester City și Lyon se întâlnesc în sferturi

Real Madrid și Juventus au ratat, vineri seară, calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Cele două formații au cedat în fața lui Manchester City, respectiv Lyon și astfel au părăsit destul de prematur cea mai importantă competiție europeană intercluburi.

City, echipa mai bună

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seară, pe Etihad Stadium, în manşa secundă a optimilor de finală.

City s-a impus cu acelaşi scor ca în tur, prin golurile marcate de Raheem Sterling (9) şi Gabriel Jesus (68). Pentru madrileni a punctat Karim Benzema (28). Ambele goluri ale echipei antrenate de Pep Guardiola s-au marcat după erori ale fundaşului francez Raphael Varane.

Real nu l-a avut în acest meci pe fundaşul Sergio Ramos, suspendat.

Manchester City: Ederson – Walker, Fernandinho (căpitan), Laporte, Cancelo – De Bruyne, Rodri (89, Otamendi), Gundogan – Foden (67, B. Silva), Gabriel Jesus, Sterling (81, D. Silva). Antrenor: Josep Guardiola.

Real Madrid: Courtois – Dani Carvajal (83, Lucas Vazquez), Militao, Varane, F. Mendy – Modric (83, Fede Valverde), Casemiro, Kroos – Rodrygo (61, Marco Asensio), Benzema (căpitan), E. Hazard (83, Jovic). Antrenor: Zinedine Zidane.

Juventus, surpriza optimilor

Juventus a fost surpriza serii în Liga Campionilor. Torinezii au fost eliminați de Olympique Lyon, deși au câștigat cu 2-1 în manșa retur a optimilor UCL.

Echipa portarului român Ciprian Tătăruşanu (rezervă în acest meci) s-a calificat graţie golului înscris în deplasare, după ce a învins-o pe „Bătrâna Doamnă” în tur cu 1-0.

OL a deschis scorul la Torino, prin olandezul Memphis Depay (12 – penalty), dar Juve a întors scorul prin dubla lui Cristiano Ronaldo (43 – penalty, 60).

Campioana Italiei nu a putut conta în acest meci pe argentinianul Paulo Dybala, desemnat cel mai bun jucător din Serie A în ultimul sezon. Acesta a evoluat accidentat doar un sfert de oră, intrând în min. 70 şi ieşind în min. 84.

Juventus: Szczesny – J. G. Cuadrado (70, Danilo), De Ligt, Bonucci (căpitan), Alex Sandro – Bentancur, Pjanic (61, Ramsey), Rabiot – Bernardeschi (70, Dybala; 84, Olivieri), Higuain, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Maurizio Sarri.

Lyon: A. Lopes – Denayer (Joachim Andersen, 61), Marcelo, Marcal – Bruno Guimaraes – Dubois (90+1, Tete), Caqueret, Aouar (90+1, Thiago Mendes), Cornet – Toko Ekambi (67, Reine-Adelaide), Depay (căpitan; 67, Moussa Dembele). Antrenor: Rudi Garcia.

În sferturile de finală, Lyon o va înfrunta pe Manchester City. Partida este programată sâmbătă, 15 august, la Lisabona, pe stadionul Jose Alvalade.