12 C
Știri de ultima orăSportFotbalAstra învinge FCSB și îi spulberă și ultima speranță la titlu

Astra învinge FCSB și îi spulberă și ultima speranță la titlu

FCSB a pierdut în această seară una dintre ultimele șanse la titlu. Trupa lui Vintilă a cedat pe terenul Astrei, scor 2-3, după ce la jumătatea primei reprize au avut două goluri avantaj pe tabelă. Giurgiuvenii au revenit incredibil în repriza secundă și au demonstrat că pot fi o nucă tare în play-off.

Alibec a fost eroul Astrei, cu două reușite (36, 80), în timp ce Seto a marcat golul de 2-2 în minutul 53. Pentru FCSB au punctat Ovidiu Popescu (18) și Man (29).

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne cu 27 de puncte și coboară pe locul 4, departe de obiectivul pe care și-l impusese la începutul sezonului.

Astra: Lazar – David Bruno, Graovac, Dima (83, Stahl), Radunovic – Șerban (12, Gheorghe – 64, Dandea), Crepulja, Seto, Răduț – Alibec, Budescu (83, Fatai). Antrenor: Bogdan Andone.

FCSB: Vlad – Crețu, Cristea, Miron (84, Niță), Popescu – Olaru, Vînă (74, Popa), Moruțan – Man, Petre (46, Dumitru), Tănase. Antrenor: Argeș Vintilă.

Rezultate play-off – etapa a 5-a:

Vineri, 26 iunie: Gaz Metan – FC Botoșani 0-2;
Duminică, 28 iunie: CFR Cluj – Universitatea Craiova 2-3;
Luni, 29 iunie: Astra – FCSB 3-2.

Clasament:

1. CFR Cluj 36 puncte (7:4), 2. Universitatea Craiova 35 (10:9), 3. Astra 28 (6:6), 4. FCSB 27 (10:9), 5: FC Botoșani 27 (5:7), 6. Gaz Metan 25 (3:6).