20.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Meci nebun pe Arena Națională! FCSB, ținută-n loc de Mediaș

Liga 1 / Meci nebun pe Arena Națională! FCSB, ținută-n loc de Mediaș

Formația FCSB iese ușor, ușor din lupta pentru titlu. După eșecul din runda trecută, din Gruia, „oastea“ lui Gigi Becali a cunoscut semieșecul în această seară. Gruparea antrenată de Bogdan Argeș Vintilă a înregistrat doar un 2-2, pe Arena Națională, cu Gaz Metan Mediaș, în runda 4 din play-off.

Gazdele au deschis scorul rapid, prin Tănase, după un assist al lui Moruțan (’12). Ardelenii au replicat imediat după pauză, prin Sergiu Buș (’57).

În inferioritatea numerică, după eliminarea lui Florin Tănase (’76), FCSB a fost la un pas de victorie în prelungiri. Niță a scăpat singur și a fost împins din spate de Marius Constantin, iar centralul a indicat just penalti. Lovitura de la 11 metri a fost executată prost de Adrian Petre, pe mijloc și la semiînălțime, Pleșca a fost la un pas de respingă, dar tabela a indicat 2-1 (’90+3).

Gaz Metan Mediaș a profitat de relaxarea prematură a FCSB-ului și a dat lovitura prin Thoman Juel Nielsen, care l-a executat pe Vlad cu un șut de la 12 metri, stabilind rezultatul final, 2-2 (’90+4).

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Perianu (’67, Ad. Petre), Pantea – Vînă, Popescu, Olaru (’85, A. Niță) – Moruțan – Man (’58, Ad. Popa), Tănase. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Mediaș: Pleșca – Butean, Larie (’83, Juel-Nielsen), Constantin, Moura – Droppa (’78, N. Roșu), Fofana – Ciocan (’46, R. Romeo), Chamed (’82, E Fernandes), Velisar (’60, S. Drăghici) – Buș. Antrenor: Dusan Uhrin.