19.2 C
sâmbătă, 1 iunie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalDebut cu eșec pentru Liberec și Alex Băluță în play-off

Debut cu eșec pentru Liberec și Alex Băluță în play-off

După ce săptămâna trecută și-au asigurat prezența în play-off-ul campionatului din Cehia după 0-0 cu Banik Ostrava, Slovan Liberec a început cum nu se mai putea mai rău noul mini-campionat. Trupa lui Alexandru Băluță a cedat fără drept de apel pe terenul formației Sparta Praga, scor 4-1 și astfel rămâne pe poziția a 5-a, cu 47 de puncte.

Golurile gazdelor au fost reușite de Hancko (9), Sacek (43), Krejci (75) și Tetteh (90+3). Unicul gol al oaspeților a fost, de fapt, un autogol al lui Frydek, în minutul 29.

Fostul jucător al Universității Craiova, Alexandru Băluță, a fost titular, dar a părăsit terenul cu 10 minute înainte de ultimul fluier, fiind înlocuit de Fukala.

Pentru Slovan Liverec urmează un nou meci în deplasare, dar de data aceasta pe terenul echipei Jablonec, una dintre contracandidatele la un loc de cupă europeană. Partida va avea loc miercuri, de la ora 18.30.