9.5 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Sepsi a pierdut la Sfântu Gheorghe cu FC Voluntari. Vezi situaţia la zi din play-out!

FC Voluntari a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (0-1), marţi seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 4-a din play-out-ul Ligii 1.

Sepsi OSK a deschis scorul după doar 26 de secunde, prin Nicolae Carnat, în urma unei erori comise de portarul Valentin Cojocaru. Gazdele ar fi trebuit să îşi mărească avantajul de pe tabelă, dar un gol marcat de Istvan Fulop (‘6) nu a fost acordat. Arbitrul nu a observat că balonul depăşise linia porţii înainte de a fi respins de portarul Cojocaru şi astfel tabela nu s-a modificat. Gazdele au mai avut şi o bară, prin Istvan Fulop (’90+4).

FC Voluntari a jucat mult mai bine după pauză şi a reuşit să întoarcă scorul în decurs de trei minute. A egalat prin Claudiu Belu Iordache (’68) şi a intrat în avantaj prin Mihai Căpăţînă (’70). Oaspeţii au avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, în minutul 66, la Alexandru Paşcanu.

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Ştefan – Vaşvari, I. Fulop – Ştefănescu (’69, Csiszer), Achahbar (’54, Deaconu), Carnat (’81, Diaz) – Safranko (’81, L. Fulop). Antrenor: Leo Grozavu.

VOLUNTARI: Cojocaru – Belu-Iordache, Paşcanu, Achim (’59, Balaur), Kocic – Căpăţână (’80, Bortoneanu), Pablo, I. Gheorghe (’89, Armas) – Sanoh (’46, Tudorie), Simonovski (’80, Ţîră), Măţan. Antrenor: Mihai Teja.

Antrenorul oaspeţilor, Mihai Teja, a ajuns la 99 de meciuri în Liga I, potrivit LPF. Are un bilanţ de 42 victorii, 26 egaluri şi 31 de înfrângeri.

Sepsi OSK venea după patru remize consecutive şi a ajuns la şase etape la rând fără victorie.
FC Voluntari e neînvinsă de opt etape, în care are şase victorii şi două egaluri.

Astăzi, de la ora 20.00, pe stadionul „Ilie Oană“ se dispută Chindia Târgovişte – FC Viitorul Constanţa. Joi, de la ora 20.00, este programat Poli Iaşi – Academica Clinceni, în timp ce partida FC Hermannstadt – FC Dinamo va fi reprogramată.