11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalRemiză dramatică între FC Koln şi Fortuna Dusseldorf. Bundesliga, la zi!

Remiză dramatică între FC Koln şi Fortuna Dusseldorf. Bundesliga, la zi!

FC Koln a smuls in extremis remiza în meciul de acasă cu Fortuna Dusseldorf, încheiat 2-2, duminică seară, în epilogul etapei a 27-a din Bundesliga, competiţie ce se dispută fără spectatori din cauza pandemiei de coronavirus.

Fortuna a condus cu 2-0 până în minutul 88, după golurile lui Kenan Karaman (41) şi Erik Thommy (61).

Cu două minute înainte de golul desprinderii oaspeţilor, gazdele au ratat un penalti prin Mark Uth.

Koln a redus din handicap prin Anthony Modeste (88) şi a egalat în primul minut de prelungire, graţie lui Jhon Cordoba.

Iată rezultatele înregistrate în etapa 27 din Bundesliga:

Vineri, 22 mai: Hertha Berlin – Union Berlin 4-0.

Sâmbătă, 23 mai: Freiburg – Bremen 0-1, Monchengladbach – Leverkusen 1-3, Paderborn – Hoffenheim 1-1, Wolfsburg – Dortmund 0-2, Bayern – Frankfurt 5-2.

Duminică, 24 mai: Schalke – Augsburg 0-3, Mainz – Leipzig 0-5, Koln – Dusseldorf 2-2.

Clasament: 1. Bayern 61 puncte, 2. Dortmund 57, 3. Leipzig 54, 4. Leverkusen 53, 5. Monchengladbach 52, 6. Wolfsbnurg 39, 7. Freiburg 37, 8. Schalke 37, 9. Hoffenheim 36, 10. Koln 34, 11. Hertha 34, 12. Augsburg 30, 13. Union Berlin 30, 14. Frankfurt 28, 15. Mainz 27, 16. Dusseldorf 24, 17. Bremen 21, 18. Paderborn 18.

Etapa viitoare:

Marți, 26 mai – ora 19.30: Dortmund – Bayern (Digi Sport 1); ora 21.30: Bremen – Monchengladbach (Digi 3), Frankfurt – Freiburg (Digi 4, Look Sport), Leverkusen – Wolfsburg (Digi 2).

Miercuri, 27 mai – ora 19.30: Leipzig – Hertha (Digi 1); ora 21.30: Augsburg – Paderborn (Digi 4, Look), Dusseldorf – Schalke (Digi 1), Hoffenheim – Koln (Digi 2), Union Berlin – Mainz (Digi 3).