20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBATE Borisov a cucerit Cupa Belarusului după un meci dramatic cu Brest

BATE Borisov a cucerit Cupa Belarusului după un meci dramatic cu Brest

Multipla campioană a Belarusului, BATE Borisov, a câştigat, duminică seară, Cupa Belarusului. Aceștia i-au învins pe cei de la Dinamo Brest, cu scorul de 1-0, în finala disputată la Minsk.

Primele 90 de minute s-au încheiat fără gol, iar partida a intrat în prelungiri. Când meciul părea să se îndrepte spre lovituri de departajare, fundaşul Zahar Volkov a adus succesul echipei sale în minutul 120+1.

BATE Borisov nu mai câştigase această competiţie din 2015. Cele două echipe au fost adversare şi în finala din 2018, câştigată de Dinamo Brest cu 3-2. BATE este echipa cu cele mai multe victorii în Cupa Belarusului, patru.

În campionatul Belarusului, care se desfăşoară după sistemul primăvară-toamnă, lider este BATE, cu 22 de puncte după 10 etape. Dinamo Brest, deţinătoarea titlului, ocupă doar locul 8, cu 13 puncte