17.8 C
Știri de ultima orăSportFotbalTottenham nu a avut nicio şansă. Leipzig, supriza sferturilor în Ligă

Tottenham nu a avut nicio şansă. Leipzig, supriza sferturilor în Ligă

RB Leipzig nu i-a lăsat nicio șansă lui Tottenham, în returul de pe Red Bull Arena. Finalista ediției de anul trecut din Liga Campionilor a părăsit competiția fără să fi marcat vreun gol în dubla cu formația din Bundesliga. RB Leipzig s-a impus cu 3-0 (4-0 la general) și a obținut calificarea în sferturi pentru prima dată în scurta sa istorie.

Golurile victoriei au fost semnate de austriacul Marcel Sabitzer (’10 și ’21) și suedezul Emil Forsberg (’87).

După înfrângerea cu Leizpig, trupa lui Jose Mourinho a ajuns la șase meciuri fără victorie în toate competițiile.

Leipzig: Gulacsi – Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Mukiele (’55, Adams), Laimer, Sabitzer (’87, Forsberg), Angelino – Nkunku (’59, Haidara), Schick, Werner.

Tottenham: Lloris – Aurier (’90+1, Walcott), Alderweireld, Tanganga, Sessegnon – Dier, Winks – Lo Celso (’80, Fernandes), Alli, Lamela – Lucas Moura.

Astăzi, tot în faza optimilor, se vor mai disputa partidele retur PSG – Dortmund şi Liverpool – Atletico Madrid.

Citeşte şi: Spectacol pe Mestalla. Atalanta, în sferturile Ligii Campionilor