20.5 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalWolverhampton a îngenuncheat-o pe City. Azi începe etapa 20

Wolverhampton a îngenuncheat-o pe City. Azi începe etapa 20

Campioana en titre a Angliei, Manchester City, a fost învinsă, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 3-2, de Wolverhampton. Aceasta a fost partida care a „închis“ etapa a 19-a din Premier League.

City, în inferioritate numerică din minutul 12

Trupa lui Pep Guardiola a jucat cu un om mai puțin încă din minutul 12. Atunci Ederson Moraes a văzut direct cartonaşul roşu, după ce l-a faultat în afara careului pe Jota. „Cetățenii“ au condus la pauză cu 1-0, prin golul lui Raheem Sterling (25). Tot acesta a majorat diferenţa prin reuşita din minutul 50.

Gazdele au revenit însă spectaculos. Au izbutit să întoarcă soarta partidei în ultimele 30 de minute, prin golurile lui Adama Traore (55), Raul Jimenez (82) şi Matt Doherty (89).

Wolverhampton: Patricio – Dendoncker, Coady, Saiss – Doherty, Neves, Moutinho, Jonny (73, Vinagre) – Traore, Jimenez (90+4, Bennett), Jota (79, Neto). Antrenor: S. Espirito.

City: Ederson – Walker, Otamendi, Fernandinho, Mendy – Rodri, Silva – Mahrez (46, E. Garcia), De Bruyne (67, Gundogan), Sterling – Aguero (14, C. Bravo). Antrenor: J. Guardiola.

Aflată la a cincea înfrângere în acest sezon, Manchester City a acumulat 38 de puncte şi ocupă locul 3 în campionat, fiind în prezent la o distanţă de 14 puncte faţă de liderul Liverpool.

În schimb, Wolverhampton este pe poziţia a 5-a şi aşteaptă cu încrederea partida de duminică seara, din etapa a 20-a, ultima din acest an, contra „cormoranilor“, de pe „Anfield Road“.

Premier League, etapa a 19-a:

Joi, 26 decembrie: Tottenham – Bringhton 2-1, Aston Villa – Norwich 1-0, Bournemouth – Arsenal 1-1, Chelsea – Southampton 0-2, Crystal Palace – West Ham 2-1 Everton – Burnley 1-0, Sheffield United – Watford 1-1, Manchester United – Newcastle 4-1, Leicester – Liverpool 0-4.

Vineri, 27 decembrie: Wolves – Manchester City 3-2.