13.4 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu a revenit la Madrid cu o victorie entuziasmantă

Irina Begu a revenit la Madrid cu o victorie entuziasmantă

Irina Begu a debutat cu o victorie la turneul de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro. Românca a bifat un succes important, în primul rând pentru moralul ei, care o avansează în faza următoare a competiției din capitala Spaniei.

Irina Begu (33 ani, 128 WTA) a învins-o în primul tur la Madrid pe cehoaica Linda Fruhvirtova (18 ani, 146 WTA) cu 6-4, 7-6 (7/0), după două ore şi 2 minute de joc, profitând şi de cele 6 duble greşeli ale adversarei. Românca a fost condusă în primul set cu 3-1, dar a revenit, a egalat (3-3) şi a reuşit să se impună cu 6-4. În actul secund, Begu a condus cu 4-0, dar a fost egalată (4-4). Imediat a făcut un nou break şi a servit pentru meci la 5-4. Fruhvirtova a câştigat două game-uri, însă Irina a trimis jocul în tiebreak, unde s-a impus la zero (7-0).

Irina, care o mai învinsese pe Linda Fruhvirtova, în 2020, la Cairo, cu 7-5, 6-0, şi-a asigurat un cec de 30.255 de euro şi 35 de puncte WTA. În turul al doilea, Irina Begu o va înfrunta pe americanca Madison Keys (29 ani, 20 WTA). Ea a ieșit victorioasă în singura lor confruntare, cu 6-3, 6-1, în 2016, în optimi la Miami.

Ana Bogdan a cedat în trei seturi în fața lui Wang

Tot marți, Ana Bogdan a fost învinsă de chinezoaica Xiyu Wang, cu 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), 6-2, marţi, în prima rundă a turneului. Ana Bogdan, care a avut 7 aşi şi 8 duble greşeli, s-a înclinat după 3 ore şi 21 de minute. Wang (23 ani, 25 WTA) a obţinut a treia sa victorie în duelurile directe cu românca. A fost 6-1, 7-5 în primul tur la Valencia, în 2022, şi 7-6 (7/2), 7-6 (12/10), în acelaşi an, în optimi la Budapesta.

În primul set, Ana Bogdan a fost condusă cu 5-1, dar a reuşit să revină şi să egaleze, 5-5. A dus setul în tiebreak, unde a avut o nouă revenire superbă, de la 2-5 la 7-5. Ana Bogdan a revenit şi în setul secund, de la 1-3 la 4-3. A ratat o minge de meci la 5-4, dar, în cele din urmă, a pierdut setul în tiebreak. Din păcate, în decisiv a fost dominată de Wang, care a condus cu 4-0 şi s-a impus cu 6-2.

Pentru prezența pe tabloul principal la Madrid, Ana Bogdan și-a asigurat un cec în valoare de 20.360 de euro și 10 puncte în clasamentul WTA.

Sorana a avut noroc

Sorana Cîrstea, ocupanta locului 30 WTA, are o șansă mare, deoarece va juca direct în turul al doilea. Acolo va avea o misiune teoretic facilă, contra filipinezei Alexandra Eala, locul 140 mondial. Aceasta a furnizat surpriza și a eliminat-o pe ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 41 mondial, după 2-6, 6-4, 6-4.

Dacă ajunge în turul III, Sorana va încasa 51.660 euro, dar va da, cel mai probabil, peste Iga Swiatek, liderul mondial WTA.