8 C
Știri de ultima orăSportLupte / Krisztian Biro, medaliat cu bronz la Europenele U23 de la Bucureşti

Lupte / Krisztian Biro, medaliat cu bronz la Europenele U23 de la Bucureşti

Sportivul român Krisztian Biro a câştigat medalia de bronz la cat. 74 kg, lupte libere, duminică, la Campionatele Europene Under-23 de la Bucureşti.

Biro, vicecampion european anul trecut, l-a învins, sâmbătă, în preliminarii, pe maghiarul Balint Balazs, în sferturi a trecut de ucraineanul Mikita Morhun, dar a pierdut semifinala cu azerul Turan Bairamov. Duminică, în meciul pentru bronz, Biro l-a învins pe bulgarul Nikolai Iliev Dimitrov.

La CE U23 de la Bucureşti (13-19 martie), delegaţia României a câştigat şase medalii: două de aur prin Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) la greco-romane şi Amina Roxana Capezan (cat. 65 kg), una de argint – Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg) şi trei de bronz – Ana Maria Pîrvu (cat. 50 kg), Ana Maria Puiu (cat. 59 kg) şi Krisztian Biro (cat. 74 kg), la lupte libere.

România a participat cu 30 de luptători la competiţie, câte zece la fiecare stil.

Citeşte şi: Lupte / Roxana Capezan a impresionat la Europene și a câștigat medalia de aur