17.3 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisDjokovic îşi sperie deja adversarii. Nole e campion la Adelaide şi se pregăteşte de AO

Novak Djokovic a obținut primul titlu din 2023, câștigând finala turneului de la Adelaide. Fostul lider ATP s-a impus în 3 seturi în fața lui Sebastian Korda, ocupantul locului 33 mondial, după circa două ore de joc, scor 6-7 (8), 7-6 (3), 6-4. Acesta a fost cel de-al 92-lea titlu din carieră.

Duelul a fost unul echilibrat pe tot parcursul partidei. Fostul lider ATP a cedat primul set în urma unui tiebreak. În setul 2, tot după tiebreak, Djokovic a reușit să trimită meciul în decisiv, reușind să revină mai ales din punct de vedere psihic în meci. În setul 3, partida s-a menținut intensă și echilibrată, dar Korda nu i-a mai putut face faţă sârbului. Djokovic a rămas concentrat și a reușit să câștige cu 6-4, adjudecându-și primul trofeu din acest an.

De-a lungul competiției de la Adelaide, Novak Djokovic s-a impus, fără a ceda vreun set, în fața lui Constant Lestienne (6-3, 6-2), Quentin Halys (7-6 (3), 7-6 (5)), Denis Shapovalov (6-3, 6-4) și a lui Daniil Medvedev (6-3, 6-4).

Citeşte şi: Sabalenka şi Gauff, triumfătoare la Adelaide 1 şi Auckland