12.6 C
Știri de ultima orăSportHandbalNorvegia își păstrează titlul european după o finală fantastică cu Danemarca

Norvegia își păstrează titlul european după o finală fantastică cu Danemarca

Norvegia e marea câștigătoare a Campionatului European de handbal feminin. Conduse tot meciul de Danemarca, norvegiencele au revenit în ultimele minute și s-au impus dramatic, scor 27-25, apărându-și astfel trofeul cucerit în urmă cu doi ani.

Danezele, care învinseseră Norvegia în faza grupelor, au dominat partida timp de 50 de minute, însă norvegicencele au găsit resurse incredibile pentru a întoarce în favoarea lor soarta finalei. Prima repriză i-a aparținut în totalitate Danemarcei, care s-a aflat în permanență la conducerea partidei. Avantajul a persistat și în prima parte a reprizei secunde, până când Norvegia a forțat decisiv și a întors meciul, câștigând, pentru a doua oară consecutiv, Europeanul de handbal.

Nora Mork, interul dreapta al câștigătoarei, a fost cea mai bună jucătoare a finalei, cu 8 goluri marcate, notează Gsp.

Grație victoriei în fața Danemarcei, norvegiencele ajung la 9 trofee câștigate la Campionatul European.