26.7 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / O medalie de argint şi un loc V pentru CSU Craiova la CN U23

Judo / O medalie de argint şi un loc V pentru CSU Craiova la CN U23

În perioada 18-19 martie, la Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional U23 de judo. Clubul CSU Craiova, sub îndrumarea lui Mihai Voinea, s-a prezentat cu 9 sportivi. La finele competiţiei, s-a obţinut o singură medalie, de argint, dar şi un loc cinci.

Alexia Uşurelu a fost sportiva craioveană care a impresionat la Bucureşti, obţinând argintul la categoria -78 kg. De asemenea, Dorina Prejbeanu s-a clasat pe locul al 5-lea la categoria 48 kg.

„Înaintea competiţiei, aveam aşteptări şi de la Andreea Stan, care este multiplă medaliată, dar nu a mai participat din motive de sănătate. Weekendul acesta vom avea finala de copii U16, după care va urma finala de juniori U20, unde va participa Andreea. Acolo trebuie să iasă campioană, mai ales că este şi favorită şi avem mare încredere“, a spus antrenorul Mihai Voinea, pentru GdS,

Citeşte şi: Tenis de masă / CSU Craiova – CS Dumbrăviţa, duel decisiv pentru promovare în Divizia A